"Njurtransplantation en säker operation"

Publicerad 2009-05-27 23:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En njurtransplantation är i dag en säker operation, uppger professor Michael Olausson, verksamhetschef på transplantationscentrum vid Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.

– Det är ett säkert ingrepp vill jag påstå, med goda resultat. Om transplantationen görs med en levande givare är överlevnaden efter första året 97—98 procent på mottagaren.

Risken för donatorn är också liten, 0,03 procent avlider i samband med en njurtransplantation. Förra året gjordes omkring 400 njurtransplantationer i Sverige.

Den som har genomgått en transplantation brukar vårdas cirka två veckor på sjukhus.

– Beroende på vilket yrke man har brukar man kunna återgå till arbete efter tre till sex månader men det finns exempel på patienter som klarat det mycket snabbare, säger Michael Olausson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

”Regeringens jobbsiffror fel”

Enligt SVT:s Agenda. Sysselsättningen har inte ökat. Mellan 2006 och 2011 minskade andelen som arbetar från 66,1 till 65,8 procent.