Kungen 60 år

Norge kom sist till kungens kalas

Publicerad 2006-04-29 21:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Norge kom sist av alla. Huttrande fotografer väntade allt otåligare. Först klockan halv åtta rullade poliseskortbilarna in på gången till Drottningholms slott. Kanske hade kronprinsessan Mette-Marit svårt att skiljas från den lille prinsen Sverre. Eller så var det drottning Sonjas uppgummade frisyr som tarvade en extra genomgång.

Svärmors klänning var extravagant i ljusgrått med broderade blommor. Mette-Marit hade klätt sig i en märklig grön klänning med mörkblå ärmar. Hon är lite osäker i klädvalet, denna filmstjärneliknande vackra blondin.

Kung Carl Gustafs privata födelsedagskalas ägde rum på lördagskvällen i familjebostaden Drottningholm för tre hundra av de närmaste släktingarna och vännerna, unga som gamla.

Emellertid tål icke de urgamla golven att så många samlas samtidigt, har kungen berättat. Följaktligen hade partytält ställts upp, och där innanför stod kungafamiljen och hälsade gästerna välkomna.

Till fotografernas besvikelse visade de sig inte. Däremot fick vi se en av barnens tilltänkta partner. På denna fest fick de vara med, men absolut icke på söndagens officiella tillställning. Sådana är hovreglerna. Paren måste först ha eklaterat innan de får visa sig i offentliga sammanhang.

Ett stilla jubel väckte därför kronprinsessan Victorias pojkvän Daniel när han kom släntrande i sällskap med ett antal ungherrar. Han log vänligt och ser trevlig ut så här i verkligheten.

Desto allvarligare var prinsessan Margaretha, kungens äldsta syster som är bosatt i England sedan giftermålet med engelsmannen John Ambler. Men så gick hon mycket illa, stödd på kryckor och sin dotter Sybilla, också en allvarlig lång blondin.

Prinsessan Christina, fru Magnuson verkar alltid glad och var så när hon kom i sällskap med maken "Tosse", nyss fyllda sextio år även han, ett par söner varav en med flickvän, systern Désirée i beige klänning och med maken godsherre Niclas Silverschiöld.

Anni-Frid Reuss Lyngstad, före detta sångerska i Abba, hade den mest iögonfallande klänningen. Liknade modernt vilt Pucci-mönster. Hon såg glad ut, har färgat det tidigare vita håret något och är förmodligen inte ett dugg bekymrad över skatteaffärerna. Dylika handhar hennes advokat.

Kungligheterna kom sist, så förmodligen var övriga gäster tillsagda att komma tidigt. Redan vid artontiden rullade de första taxibilarna in. En del gubbar hade så bråttom att eskortera sina damer att de glömde att betala. De blev raskt tillbakakallade, medan damerna frös under tunna sjalar eller i den lilla minkjackan.

Som en valkyria såg hon ut, Charlotte Wall, klädd i orange klänning och brun minkjacka. Maken Anders Wall var som alla herrar klädd i smoking till grått bakåtkammat hår. Se där orange i eldflammor var omtyckt av såväl unga som äldre kvinnor.

Eller så hoppades de på våren för påfallande många hade klätt sig i olika gröntoner från den mildaste späda bladgröna till mossgrönt. Lill Lindfors var ursnygg och glad i blekt, blekt grönt.

Kronprinsessan Mary av Danmark ser ut som Snövit med sitt bleka ansikte och korpsvarta hår. Hon hade också valt en mörkgrön klänning, och såg allvarlig ut där hon höll svärfar prins Henrik under armen. Men varför såg vi inte den alltid magnifika drottning Margrethe, kungens kära kusin? Hon låg hemma i Köpenhamn i förkylning.

Och varför kom inte Beatrix, Hollands drottning? Hon firade Hollands nationaldag men väntas till kalaset i kväll. Vi fick nöja oss med kronprinsen Willem-Alexander med Maxima, den vackra hustrun från Argentina.

Ej heller syntes prinsessan Birgitta med maken "Hansi". Hon brukar vara välklädd. Så ock Marie-Chantal, stenrik amerikansk arvtagerska och gift med den grekiske exkungen Konstantins äldsta son Pavlos. Hon är fyrabarnsmor, pinnsmal och var skrudad i en åskmolnsblå och grå chiffongklänning. Svärmor Anna-Maria, syster till drottning Margrethe, hade en vid vacker ljusgrå klänning.

Tuggummirosa är på modet.
Ibland kan det vara svårburet bara en ung kvinna gjorde sig i denna kulör. Absolut tjusigast i gammelrosa var drottning Sophia av Spanien.

En del damers utstyrsel hade krävt korsett en sådan är aldrig fel enligt stilexperten Camilla Thulin. Och en dam hade behövt en bättre behå, för nu höll brösten på att trilla ut.

För övrigt: ska man ha svart på ett sextioårskalas? Ja, om man klär sig i smoking som en kvinna hade gjort.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 14 3 tweets 11 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 17 5 tweets 12 rekommendationer