Norskt vrak vid Koster filmas

Uppdaterad 2010-07-30 17:58. Publicerad 2010-07-30 17:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För ett år sedan sjönk det norska fartyget Langeland i Kosterhavets nationalpark i norra Bohuslän. Nu ska svenska och norska myndigheter skicka ner en robot för att filma vraket, uppger TV 4 Nyheterna Väst.

Länsstyrelsen i Västra Götaland vill ha besked om risken för att fartyget börjar läcka olja i nationalparken. Dessutom är skrovet målat med giftig bottenfärg över 1 500 kvadratmeter.

Den norska Haverikommissionen deltar i filmningen för att få klarhet i hur Langeland kunde gå under och hamna på 100 meters djup. Fartyget hade förutom olja även miljöfarliga metaller och kemikalier ombord.

Hela besättningen, sex man, omkom vid haveriet. Filmningarna väntas ske i september.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.