Notan för assistans rekordhög

Uppdaterad 2010-05-03 08:01. Publicerad 2010-05-03 07:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Assistansersättningen kostar nu staten mer än vad sjukpenningen gör. De närmaste fyra åren väntas notan stiga med ytterligare 5,5 miljarder, samtidigt som 1.000 fler beviljas personlig assistans.

– Det har varit betydande kostnadsökningar och någonstans finns en gräns, men jag försvarar de kostnader som finns i dag, säger Kenneth Johansson (C), ordförande i riksdagens socialutskott.

Sjukpenningen har länge uppmärksammats för de skattekronor som den har slukat, men under de senaste åren har utgifterna minskat kraftigt där, till skillnad från personlig assistans. I år sker därför ett ”historiskt” skifte – assistansersättningen går om sjukpenningen i statens kostnadsprognoser.

Kostnadsökningen för personlig assistans har nu börjat avta, men det finns en oro för vad som ska hända med den allt dyrare förmånen.

– Det här är en reform som betingar höga kostnader och det gör att den kan hamna i en konkurrenssituation med andra förmåner, men det handlar i så fall om politiska beslut, säger Birgitta Målsäter, försäkringsdirektör på Försäkringskassans huvudkontor.

Om fyra år väntas de personliga assistenterna kosta staten 24,5 miljarder kronor. Till det ska läggas kommunernas kostnad på 5,2 miljarder. Totalt blir det närmare 30 miljarder år 2014, vilket fördelas på cirka 17.000 personer som beviljats förmånen.

Den stigande kostnaden förklaras främst av att antalet timmar som personer beviljas ökar stadigt, att personer som fyller 65 år får behålla sin assistans och att prislappen för varje assistanstimme skrivs upp varje år.

– Om kostnaden inte rusar uppåt framöver och vi får ordning på verksamheten med de nya regler som är på gång, då kan vi motivera den här kostnadsnivån, säger Kenneth Johansson och understryker att personlig assistans är en rättighetslagstiftning som ger funktionshindrade möjlighet att bli likvärdiga medborgare.

Vilhelm Ekensteen, ordförande i IFA, Intressegruppen för assistansberättigade, befarar att assistansen ska begränsas och ser redan tecken på besparingar. De omprövningar som Försäkringskassan gör av gamla beslut har lett till indragna förmåner. Enligt Försäkringskassan handlar det om ett nytt enhetligt och rättssäkert sätt att fastställa personers grundläggande behov, vilket avgör rätten till personlig assistans.

Den förklaringen nöjer sig dock inte Kenneth Johansson och social-utskottet med.

– Vi har begärt besked från Försäkringskassan om hur omfattande indragningarna är. Jag tycker inte om att beslut förändras när det inte beror på att vi politiker har fattat beslut om det, säger Kenneth Johansson.

Läs mer: ”Utan assistenter kommer jag inte ut”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 14 3 tweets 11 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 17 5 tweets 12 rekommendationer