En enig riksdag har beslutat att det ska bli straffbart att titta på bilder med barnpornografiskt material. Nu är det endast olagligt att inneha eller att sprida barnpornografiskt material.
Idag är det enligt lagen olagligt att inneha och sprida barnpornografi, men det är inte olagligt att titta på bilder som ligger ute på nätet.
Detta är en lucka i lagen som bör täppas till, det anser både regeringen och riksdagen, rapporterar tidningen Riksdag och Departement.
Idag finns sidor på internet där pedofiler kan betala för att få se bilder med barnporr eller titta på dem gratis, utan att ladda ned bilderna. På det sättet blir det möjligt att kringgå förbudet mot innehav av bilder.
Den nya lagen, som börjar gälla den 1 juli 2010, har syftet att komma åt dem som betraktar en barnpornografisk bild, även om de inte innehar den.
Riksdagen beslutade även att den som begått barnpornografibrott utomlands ska kunna dömas i Sverige - även om brottet inte är straffbart i det andra landet.