Nu ska Sara-Claes slippa bli stämplad som sjuk

Publicerat 2008-11-16 23:59

- Vi har kämpat länge för det här, säger Sara Lund/Claes Schmidt om att diagnosen "transvestitism" tas bort. Sara-Claes är marknadschef på ett företag och gift med Anita.

Erich Stering

- Vi har kämpat länge för det här, säger Sara Lund/Claes Schmidt om att diagnosen "transvestitism" tas bort. Sara-Claes är marknadschef på ett företag och gift med Anita.

Transvestiter som Sara-Claes, fetischister och sadomasochister ska inte längre ha en sjukdomsstämpel. Socialstyrelsen tar bort diagnoserna i sjukvårdssystemen för att inte förstärka fördomarna kring dessa sexuella beteenden.

Transvestism snart inte en diagnos

De diagnoser av sexuella beteenden som Socialstyrelsen tar bort vid årsskiftet är: transvestism, fetischism, fetischistisk transvestism, sadomasochism, könsidentitetsstörning i barndomen och multipla störningar av sexuell preferens.

Källa: Socialstyrelsen

- Vi vill inte bidra till att vissa sexuella beteenden uppfattas som sjukdomar. De här individernas sexuella preferenser har samhället inte med att göra, säger Lars-Erik Holm, generaldirektör för Socialstyrelsen.

Den 1 januari 2009 kommer Socialstyrelsen därför att ta bort sex stycken diagnoser för sexuella beteenden ur sjukvårdens diagnossystem. I dag sorteras dessa in under psykiska sjukdomar och beteendestörningar.

- De här diagnoserna stammar från en tid då allt annat än heterosexuell missionärsställning sågs som sexuella perversioner, säger Lars-Erik Holm.

- Socialstyrelsen vill med den här förändringen understryka att det här är beteenden som inte är sjukdomar och inte heller är perverst, säger han.

Diagnossystemet finns till för att sjukvården ska kunna ta fram statistik över sina vårdinsatser. Men många uppfattar det i stället som en förteckning över sjukdomar. En liknande förändring gjordes för nästan 30 år sedan då diagnosen homosexualitet togs bort 1979.

- Att vi tog bort homosexdiagnosen tror jag till viss del har bidragit till att folk har en annan syn på homosexuella i dag än på 60- och 70-talet. Det gav de homosexuella en självkänsla i och med att de inte längre hade en sjukdomsstämpel på sig. Och det hoppas vi att den här förändringen också ska åstadkomma, säger Lars-Erik Holm.

- Det är väldigt viktigt för de här individerna att samhället erkänner dem som fullvärdiga medborgare, säger han.

- Vi har kämpat länge för det här och därför är det verkligen jätteroliga nyheter, säger transvestiten Sara Lund/Claes Schmidt som kallas Sara-Claes.

Sara-Claes röda skinnjacka, håret och ringarna på fingrarna för tankarna till en kvinna men basrösten och de grova ansiktsdragen visar att det i kvinnokläderna också finns en man. Han, hon eller, som Sara-Claes själv säger, hen, tycker att det ändrade diagnossystemet visar att samhället nu sakta har börjat acceptera transvestiterna.

- Den här gamla klassningen rör till det för många som tror att de är sjuka fast de bara klär sig i det andra könets kläder.

Sara-Claes har varit ordförande för RFSL (Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas och transpersoners rättigheter) i Malmö och ägnar mycket tid åt att föreläsa.

- Det handlar om att sprida kunskap. Aktörerna i samhället måste få veta att de kan ha stor nytta av oss oliktänkare, säger hen och tar sin handväska för att gå.

Socialstyrelsen tänker nu arbeta för att samma förändring ska göras i det internationella diagnossystem som tas fram av WHO och som utgör grunden för det svenska systemet. Lars-Erik Holm tänker även kontakta sina kolleger i Norden.

- Men jag vet inte hur framgångsrika vi kommer att vara. Det finns enormt olika uppfattningar om detta i olika länder, men det vore ju bra om åtminstone vi i Norden har en samsyn, säger han.

Andra sexuella beteenden som till exempel transsexualism, exhibitionism, voyeurism och pedofili kommer att finnas kvar som diagnoser. Och de kommer inte att tas bort i ett senare skede, enligt Lars-Erik Holm.

- Jag tror inte det. Transsexualism behöver vara kvar för att kunna genomföra könsbyte i sjukvården och de övriga är kriminella handlingar som skadar andra, säger han.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Klimatmötet i Köpenhamn

EU enigt om klimatmiljarder

Sex miljarder euro till snabba åtgärder. Bekräftas av Storbritanniens premiärminister Gordon Brown. 3

EU:s förhandlare Anders Turesson och Lumumba Stanislaus Dia Pin från G77-gruppen. EU:s förhandlare Anders Turesson och Lumumba Stanislaus Dia Pin från G77-gruppen.

Sprickan mellan de rika och de fattiga

Oeniga om vilket avtal de ska förhandla om. Utvecklingsländerna vill behålla Kyotoprotokollet. EU försöker skapa ett nytt avtal. 6

Svenskar stoppades i Helsingör. Hade med sig sprayfärg.

Snabbguide: stridsfrågorna. Åtta knutar som måste lösas. 42

Snabbguide: FN:s klimatarbete. Vägen till Köpnhamn. 4

Klimatmötet på Twitter.

Klimatmötet på Twitter. Följ mikrobloggen.

Chatta om klimatförändringen

Hur fungerar växthuseffekten? Vad vet vi om uppvärmningen och vad får den för konsekvenser? Klimatforskarna Caroline Leck och Markku Rummukainen svarar på dina frågor kl 11

Han gör klimatmodeller.

Han gör klimatmodeller. Forskare på SMHI.

Hon undersöker atmosfären.

Hon undersöker atmosfären. Professor i meteorologi.

Tre kriminalvårdare fällda

Försökte inte rädda intagen som hängt sig. Mannen, som virat lakan runt halsen i häktet i Mariestad, avled senare. 1

Oljan lockar men villkor skrämmer Foto: Hasan Jamali / Scanpix

Oljan lockar men villkor skrämmer

Svarta guldet svårt att nå. Världens bästa oljefält ligger öppna för investerare. Men villkoren för att exploatera dem skrämmer.

Lägre pris på bensin och diesel. Ledande bensinbolag sänkte priset.

Borrfirma i chock efter olycka

Skulle borra efter bergvärme - träffade t-banetåg. ”Personalen är tacksam över att inte någon kom till skada”, säger företagets vd.

Nyfödd fick fel medicindos Foto: Magnus Hallgren

Nyfödd fick fel medicindos

Ännu ett misstag vid Astrid Lindgrens barnsjukhus. Läkare gav bebis för mycket antibiotika. 10

Ekonomi

Falska scankorvar i hyllan

Korvarna är inga Ciauscolo. Sista januari ska de korvar som Scan kallar Ciauscolo vara försvunna från butikshyllorna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 50.

NUTIDSTESTET VECKA 50. Herta Müller, bara en av flera litteraturpristagare i veckans Nutidstest.

Katerina Janouch svarar.

Allt om Barn ”Varför tyr sig vår ettåring till andra mammor?” Katerina Janouch svarar.

Baske mig!

Baske mig! Vår nye idol sägs ligga bra till inför Björn och Bennys nya projekt.

"Ystad till Haparanda"

"Ystad till Haparanda" Erik Ohlsson och Jonas Eriksson gör fyra nedalsg i 2009 års Sverige. Följ dem i Söndagsbloggen.