I tisdags informerade Banverket om nystarten på tunnelbygget vid Hallandsåsen. Dagen efter skedde en ny incident. Under en borrning i ett miljökänsligt område trycktes stora mängder grundvatten och sand upp genom hålet, som snabbt fick tätas med bentonitlera.
- Grundvattnet ligger under tryck och den här typen av händelser är sådant man får räkna med. Vi ska borra omkring hundra hål och det är naturligtvis typiskt att det här sker redan vid första hålet, säger Banverkets projektchef Christer Möller till TT.
Hålet var tänkt för löpande kontroller av grundvattnet så länge bygget pågår. Det är placerat i ett så kallat Natura 2000-område på den södra sidan av åsen. Vid 17-18 meters djup trycktes vatten och finkornig sand upp genom hålet innan borren ens nått ner till berget.
Tätningen avslutades i fredags och det igenproppade hålet måste nu ersättas med ett nytt.
Enligt SVT:s regionala nyhetsprogram Sydnytt ska det dessutom ha gått snett när hålet skulle fyllas igen. En flod av cement och bentonitlera ska ha runnit ut på de slåtterängar som gränsar till borrplatsen. Uppgiften tillbakavisas dock av Christer Möller.
- Såvitt jag vet har ingen bentonitlera runnit ut. Däremot blev ph-värdet i vattnet förhöjt till följd av tätningen. Under veckan som kommer ska länsstyrelsen titta på platsen, säger han.
Fortfarande pågår en brottsutredning kring sommarens utsläpp av cement och bentonitlera som orsakade fiskdöd vid Lyabäcken.
Banverket meddelade i tisdags att man ger efter för opinionen när det gäller den geologiskt mest komplicerade delen av tunnelsträckningen, Möllebackszonen. Berget där är fullt av sprickor samtidigt som vattentrycket är mycket högt.
Tidigare hade Banverket tänkt sig att stabilisera zonen med hjälp av 800 borrhål. I stället ska det svårbemästrade berget bearbetas underifrån när tunneln borras fram. Bygget ska också starta från andra hållet - söderifrån - för att vinna tid.
Banverket räknar med att tunneln ska vara klar år 2012.