Ny krypto i Gripen blir fördyring

Publicerad 2009-03-27 19:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Gripenplanen blir inte utan kryptering. Den risken har Försvarsmakten undanröjt. Men det kostar mer pengar. Det är innebörden av det svar försvarsminister Sten Tolgfors fick på fredagen.

Han begärde nyligen in en så kallad anmodan att Försvarsmakten talar om hur den planerar för kryptosystemet i Gripen. Bakgrunden är att flygvapnet enligt riksdagsbeslut bara ska flyga Gripens andra generation, C/D. Den innehåller ett nytt krypteringssystem, Länk 16, som Försvarsmakten ville börja investera i först 2010 och som skulle vara fullt infört först 2015.

Under mellantiden fanns risken att C/D-plan i vissa lägen skulle användas utan möjlighet till krypterad kommunikation, det vill säga att utomstående skulle kunna följa pilotens samtal med stridsledningen.

Vad som står i svaret till försvarsdepartementet är hemligt.

- Vi är tydligt medvetna om att vi har gjort ett val med en partner, i det här fallet USA. Vi redovisar i vårt svar också vilka åtgärder vi vidtar för att undvika att det kommer att bli någon form av glapp när vi byter från Gripen version A/B till C/D, säger Försvarsmaktens insatschef, generallöjtnant Anders Lindström till TT.

Han vill inte säga något om storleken på vad det kostar att tidigarelägga materielinköpet.

- Vi har redovisat att vi tvingas göra en omplanering för att lösa detta. Vi behöver anskaffa ytterligare materiel för att kunna göra detta tidigare. Och det blir ytterligare kostnader. Kostnadsuppgiften redovisar vi inte, säger Lindström.

Om tidigareläggningen av Länk 16 kan innebära att andra materielinköp fördröjs eller stryks säger Försvarsmakten inte heller.

- Det är för tidigt att se. Vi genomför en översyn av de nya behoven och sedan återkommer vi till regeringen den 1 maj med konsekvensen av hur vi hanterar detta, konstaterar insatschefen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Fler hotbrev till politiker

Fler kongressmedelmmar i USA har fått brev. ”Risken för att någon skadas är fortfarande väldigt påtaglig”, säger senatens säkerhetsansvarig.