Ny teknik förlänger jordgubbssäsongen

Publicerad 2009-06-17 23:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Getinge. Nya tekniker och fler sorter har skapat bättre förutsättningar för att svenska jordgubbsodlare ska få en lång och bra säsong. Samtidigt försvinner små odlingar, medan de stora växer. Brist på arbetskraft och minskat intresse för självplock förklarar trenden.

På familjeföretaget Hallands Bär i Getinge är jordgubbarna till midsommar säkrade. Här har ett 50-tal anställda ägnat de fem senaste veckorna åt att plocka de solröda bären. Med lite tur kommer skörden att fortsätta en bit in i juli. Odlingen drivs av Lars-Erik Nilsson och hans bror, deras far startade verksamheten på 1960-talet.

– Då kunde en skörd vara avplockad på tolv, tretton dagar. Numera sträcker sig huvudsäsongen över två månader: från mitten av maj till mitten av juli, säger Lars-Erik Nilsson.

För att få en tidig skörd har han börjat odla en del av jordgubbarna i plasttunnlar som spänns över jorden i början av mars. Tunnlarna fungerar som drivhus och ger plantorna värme. I andra delar av odlingen bäddas plantorna in i halm som isolerar så att marken inte blir uppvärmd och reflekterar bort värmen. På så vis kan företaget få en bra skörd en bit in i juli.
 

På Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, arbetar forskarna med att hjälpa odlarna på traven med nya tekniker.
 

– På vår försöksstation i Rånna arbetar vi bland annat med ett projekt med intervallplantering av jordgubbar för både tidig och sen skörd. Vi planterar hela våren med 14 dagars mellanrum för att kunna skörda första gången efter 60–70 dagar och sedan året efter. Det blir två gånger på 15 månader vilket ger bra avkastning och snabbare omsättning i odlingen, säger Birgitta Svensson, hortonom.

Honeoye och Florence är de främsta sorterna som odlas på Hallands Bär. Det är också de vanligaste i Sverige. Men det har även blivit populärt att prova sig fram med flera olika varianter.

– Vi provodlar omkring femton nya sorter för framtida bruk. Man strävar hela tiden efter att få bättre hållbarhet, säger Lars-Erik Nilsson.

De flesta och största jordgubbsodlingarna finns i Skåne och Halland, men så har det inte alltid varit.

– Tidigare var det mer jämnt fördelat över hela landet. Nu försvinner de mindre odlingarna medan de stora blir ännu större. Det är en utveckling som har skett successivt under de senaste fem åren, säger Birgitta Svensson.

Förklaringen tror hon delvis finns i att folk har slutat plocka själva.

– Odlingarna påverkas av våra köpmönster. Folk syltar och saftar inte längre och det finns inte utrymme i frysen för 100 liter jordgubbar. Däremot kanske man köper en låda på 15 liter i butiken, säger hon.

Trenden känns igen på Hallands Bär i Getinge.

– Vi hade självplockning tidigare; när jag började hjälpa pappa var det faktiskt som parkeringsvakt för att det kom så många. Men nu har vi slutat, det är ingen som är intresserad, säger Lars-Erik Nilsson.

Birgitta Svensson ser även en annan trend: det har börjat bli svårt att få arbetskraft.
 

– Södra Sverige lyckas bäst med att få personal från Polen och Baltikum. Svenska ungdomar har nästan helt slutat att säsongsarbeta på odlingarna, de tycker att det är för jobbigt.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.