Vanvård av grisar

Ny vanvård av grisar

Publicerad 2009-12-03 16:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Samtidigt som ytterligare ett fall av grisvanvård uppdagats i Halland, uppmanar nu polisen de aktivister som tagit sig in på gårdar och avslöjat missförhållanden att träda fram.

Det är nödvändigt om polisen ska kunna gå till botten med den misstänkta vanvården efter larmet från Djurrättsalliansen.

- Åker vi till de utpekade gårdarna så finns där inga djur kvar. De har gått till slakt vid det här laget, säger Karl-Arne Ockell vid Hallandspolisen till TV 4 Nyheterna Halland.

Aktivisterna är vittnen, men riskerar samtidigt att själva bli brottsmisstänkta. Därför befarar polisen att ingen kommer att träda fram.

Det nyuppdagade vanvårdsfallet gäller en grisuppfödare i Varbergs kommun, som fått ett föreläggande från länsstyrelsen om att omedelbart förbättra förhållandena för sina grisar.

Det var vid en inspektion i oktober, således före Djurrättsalliansens avslöjande av vanvård på olika svenska gårdar, som länsstyrelsen vid en inspektion upptäckte att grisarna inte fick tillräckligt med foder och vatten, rapporterar lokala medier.

Två dagar före kontrollen hade en sugga fått dödfödda kultingar och lämnats utan veterinärhjälp och suggan var i mycket dåligt skick.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.