Efter hård kritik från bland andra FN:s flyktingorgan och Amnesty har Migrationsverket beslutat att 64 eritreaner som tidigare fått avslag på sin asylansökan ska få stanna, rapporterar Ekot.
Sammanlagt fick 253 personer en ny prövning eftersom de fått avslag innan den förvärrade situationen i Eritrea ledde till att Migrationsverket ändrade sin praxis. I dag får nio av tio eritreaner asyl i Sverige.
Amnesty är kritiskt till att bara 64 av de 253 eritreanerna får stanna i Sverige.
– Vi tycker att det låter som förvånansvärt få personer och vi har vetskap om ett antal personer som har fått avslag på Migrationsverkets prövning inom projektet och som, enligt vårt förmenande, verkligen skulle riskera förföljelse vid ett återsändande till Eritrea, säger Amnestyjuristen Madeleine Seidlitz till Ekot.
De som fått uppehållstillstånd har flytt från Eritrea för att undgå militärtjänstgöring. Amnesty anser att Migrationsverket inte tagit hänsyn till om de asylsökande varit politiskt aktiva eller tillhört någon förbjuden religiös inriktning.