Beskjutningar av polis- och räddningshelikoptrar med grön laser fortsätter. Under december månad blev ambulanshelikoptrar från Norrlandsflyg utsatta för laser vid två tillfällen.
Det var under en sjuktransport till Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg strax före midnatt den 10 december som ambulanshelikoptern belystes av laserljus rakt framifrån.
Piloten lyckades dock vända helikoptern och därmed undvika att han och besättningen skulle utsättas för det skadliga ljuset under en längre tid.
Två dagar senare, den 12 december, var en ambulanshelikopter från samma företag på väg till Göteborg med en patient då besättningen besköts med grön laser när den passerade Östra sjukhuset. Också vid den denna händelse var klockan strax före midnatt.
Helikoptern flög på 300 meters höjd då en i besättningen observerade hur en laserstråle lystes upp från marken.
”Han hinner varna såväl cockpit som kabin som kan titta bort innan vi träffades under cirka 3 till 5 sekunder”, skriver anmälaren i en rapport om händelsen. Anmälaren konstaterar att det var tredje eller fjärde gången som en helikopter från Norrlandsflyg utsatts för grön laser sedan i oktober i år.
Samma dag inträffade en attack med grön laser mot flera polispatruller i Trelleborg i samband med ett ingripande mot en högljudd fest. Då skadades en kvinnlig polis i ögonen. Så sent som i måndags greps en 36-årig man sedan han lyst med en grön laserpekare mot två poliser i Malmö.
Grön laser kan ge allvarliga ögonskador och händelser där denna typ av laser används har blivit allt vanligare. Strålsäkerhetsmyndigheten, Arbetsmiljöverket och Transportstyrelsen ser nu över möjligheten att förbjuda försäljning av laserpekare till allmänheten