Nya regler för kommunala twittrare

Publicerad 2010-04-29 09:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt fler kommuner använder sociala medier som Twitter och Facebook. I dag kommer Sveriges kommuner och landsting, SKL, med riktlinjer för vad som är tillåtet för tjänstemän och kommunpolitiker.

Enligt SKL twittrar ett 60-tal kommuner och några landsting. Flera har också Facebook för att komma i kontakt med invånarna.

- Alla ska kunna få reda på vilka sociala medier som kommunen är aktiv på, säger Staffan Wikell, förbundsjurist på Sveriges kommuner och landsting.

Det betyder också att alla inlägg som görs betraktas som allmänna handlingar.

Ibland kan gränsen mellan vad som är privat och vad som är offentligt vara svår att definiera.

- Det finns ingen ordentlig struktur just nu, men kommunerna bör ha en dokumenthanteringsplan. Det är också viktigt att kommunerna beslutar hur och vilka som ska arbeta med de här kanalerna, säger Staffan Wikell.

Hur ser framtiden ut?

- Flera kommuner ligger i startgroparna och inför valet kommer säkert fler politiker att börja twittra och blogga. Det är partierna som driver utvecklingen, säger Wikell.

Linköpings kommun har redan politikerbloggar och fritidsgårdarna använder Facebook för att informera de unga om evenemang. Nu står kommunens tjänstemännen i tur.

- Vi kommer ha olika yrkeskategorier som vi legitimerar som bloggare. Det kan vara en bibliotekarie, tjänsteman eller lärare, säger Catarina Tuning, kommunikationsdirektör.

Max ett år får bloggaren blogga och inläggen ska handla om yrket.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 14 3 tweets 11 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer