Nytt gripande i mordfall i Malmö

Publicerad 2012-02-14 09:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Polisen kan vara på väg att lösa en av dödsskjutningarna i Malmö. Fem män är inringade som misstänkta för mordet på en 31-årig man på ett taxibolags kontor.

I och med att en 23-årig man, misstänkt för medhjälp till mord, greps under måndagen är tre av de misstänkta frihetsberövade. De övriga två är troligen utomlands.

Kretsen av misstänkta har varit densamma i flera månader, men enligt spaningsledaren Bo Lundqvist har misstankarna stärkts.

– Det rör sig om ett antal uppgifter som kommit fram i förhör, säger han.

Utöver 23-åringen är också en 32-årig man, som sitter i fängelse för ett annat brott, misstänkt för medhjälp. Båda begärs troligen häktade i veckan, liksom en 25-åring som är anhållen i sin frånvaro. De tre var tidigare anhållna, men då räckte inte bevisen för häktning. De släpptes dagen före julafton och då stack 25-åringen utomlands.

Tillsammans med en 40-åring som sitter häktad och en 44-åring som är internationellt efterlyst är det här, anser polisen, huvudaktörerna i mordet den 24 november på 31-åringen, som var ledare i det kriminella gänget Brödraskapet.

– Vi har ett gott grepp om vilka som varit på plats och vilka roller och funktioner de haft, säger Bo Lundqvist.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Filmen ”Amour” vann Guldpalmen i Cannes

Den österrikiske regissören Michael Haneke fick det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer