Obehöriga lärare får inte sätta betyg
Publicerat 2008-05-23 00:15
Obehöriga lärare ska förlora rätten att sätta betyg. Var sjätte lärare i grundskolan och knappt var fjärde gymnasielärare kommer inte att självständigt få sätta betyg på sina elever. Många fristående skolor kommer att få stora problem.
Obehöriga lärare
Andelen obehöriga lärare varierar kraftigt mellan kommuner och län.
När det gäller gymnasieskolan kommer kommunerna i Gävleborgs län att få störst utmaning med betygsättningen då endast 71 procent av lärarna har pedagogisk högskoleexamen medan 83 procent har det i Västerbottens län.
På grundskolan blir utmaningen tuffast i Stockholms län där endast 82 procent har pedagogisk högskoleexamen mot 93 procent i Västerbotten och Norrbottens län.
DN
Relaterade artiklar
- Läs mer
- Lärarfack stöder Björklund
Få behöriga lärare på friskolor
Bild

Jan Björklund
Nästa vecka kommer den särskilda utredaren Jörgen Ullenhag att presentera sina förslag om behörighet och auktorisation i den så kallade lärarutredningen.
Men DN kan i dag berätta att ett av förslagen innebär att obehöriga lärare inte kommer att få sätta betyg på sina elever självständigt. Den obehöriga läraren måste samråda med en behörig lärare som blir den som är ansvarig för betyget.
Enligt dagens lagstiftning och förordningar får obehöriga lärare sätta betyg självständigt.
Finns det inte en risk att den behöriga läraren bara skriver under och att det i praktiken ändå är den obehöriga läraren som sätter betyget?
- Det blir den behöriga läraren som blir formellt ansvarig för betygssättningen. Om lärarna inte kan enas så får rektorn gå in och sätta betyget. Vitsen med detta är att öka kompetensen vid betygssättning. Och en följd blir en ökad press på skolorna att se till att de lärare som undervisar är behöriga, säger utbildningsminister Jan Björklund (fp).
Betygssättning kommer också att bli ett obligatoriskt inslag i den nya lärarutbildningen.
Men om en elev eller förälder är missnöjd med det betyg som sätts kommer de då att kunna överklaga betyget?
- Det tar inte lärarutredningen ställning till utan frågan om överklagande får tas upp i skollagsberedningen, säger Jan Björklund.
Han poängterar att målet för regeringen är att alla lärare ska vara behöriga. Men han konstaterar att skolan har ett speciellt ansvar.
- Vi kan inte ställa barnen i kö för att det inte finns tillräckligt med behöriga lärare, säger han.
Så obehöriga lärare som i dag har tillsvidareanställning kommer att få jobba kvar även i framtidens skola, även om reglerna skärps på andra sätt.
Förslaget omfattar även fristående skolor vilket innebär en kraftigt ökad arbetsbörda för de behöriga lärarna på dessa skolor.
I genomsnitt är bara cirka hälften av alla lärare som arbetar i fristående gymnasieskolor behöriga och en av tre lärare i fristående grundskolor.
Och obehöriga lärare omfattas inte av den statliga vidareutbildningssatsningen "Lärarlyftet".
- För ett antal fristående skolor kommer detta att bli en stor utmaning. Men vi är medvetna om de problemen och kommer att föreslå en rätt lång övergångsperiod, säger Jan Björklund.
Den nya skollagstiftningen träder i kraft år 2010 och det nya förslaget väntas bli verklighet tidigast år 2012.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.











