Olika hur nationella prov värderas

Publicerad 2011-11-28 06:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Skillnaderna i svenska skolors värdering av de nationella proven är mycket stor. Många struntar i elevernas provresultat trots att de ska vara vägledande för likvärdiga betyg i hela landet. Andra håller sig till dem helt och hållet.

DN har granskat betygsstatistik och resultat på de nationella proven från över 1 300 skolor. Den visar att Nossebro skola är långtifrån ensam om medelbetyg som vida överstiger resultaten på nationella proven.

En skola som sticker ut i DN:s granskning är Nilaskolan i Malå kommun. 2010 gav skolans lärare 70 procent av eleverna högre betyg jämfört med vad de presterade på ämnesprovet i matematik – för engelska är siffran 32 procent och för svenska 43 procent.

Erik Lindblom, nytillträdd rektor på Nilaskolan, säger att han inte har någon bra förklaring till detta:

– Jag kände faktiskt inte till det men spontant låter det ju inte som speciellt smickrande siffror. Självklart måste vi följa upp det här.

Cirka 90 svenska skolor ger minst varannan elev överbetyg i matte jämfört med nationella proven. Därefter är det fallande skala ned till ett mindre antal skolor vars betyg helt överensstämmer med resultaten på ämnesproven.

Bland skolorna som ger högst betyg jämfört med nationella proven finns ungefär lika många kommunala skolor som friskolor, men friskolorna får ändå anses kraftigt överrepresenterade eftersom de totalt sett är betydligt färre.

När det gäller gymnasieskolorna är Skolverkets statistik inte komplett men 2008 gjordes en studie som omfattade omkring 10 000 gymnasieelever. Mönstret var precis detsamma som i grundskolan.

Är det verkligen rimligt att en skola som ger 8 av 10 elever överbetyg jämfört med nationella proven förhåller sig likvärdigt till skollagens betygskriterier som en skola där ingen elev får överbetyg?

– Rent instinktivt känns det förstås jättekonstigt. Samtidigt finns det många faktorer som ska vägas in, säger Elisabeth Porath Sjöö, utredare på Skolinspektionen.

Formellt kan i dag ingen klandra en skola för att sätta höga betyg trots medelmåttiga eller rentav dåliga resultat på nationella proven. I Sverige, till skillnad från exempelvis Storbritannien och Finland, har de centrala proven inte högre status än vilket annat prov som helst.

Vad är då poängen med nationella prov?

– Det är ju att de ska vara en indikator på var nivån bör ligga någonstans, ett verktyg för likvärdighet, säger Elisabeth Porath Sjöö, utredare på Skolinspektionen.

Läs mer: ”Mirakelskola” gav eleverna överbetyg

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska renoveras i tre år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste vara stängt i flera år för renovering och ombyggnad. Kan stå klart 2017.