I april nästa år kan alla äldre dricka vin eller sprit på sitt äldreboende. Det föreslås i en utredning som överlämnas till regeringen i dag.
I dag är det bara en del boenden som serverar alkohol och kommunerna har olika bestämmelser kring alkoholservering. Dessutom är alkohollagen vag när det gäller särskilda boenden.
– Förslaget ska ses som ett stöd för personalen. Det ska inte finnas någon osäkerhet om det är tillåtet eller inte att servera alkohol, säger äldre- och folkhälsominister Maria Larsson till DN.
– Och vi vill att man ska respektera den enskilda individens vanor, säger Larsson.
Utredningen som överlämnas till regeringen i dag föreslår att alla särskilda boenden ska få möjlighet att servera alkohol till måltiderna från den 1 april 2012.
Redan i dag har de äldre rätt att dricka alkohol i sina lägenheter, men från nästa år kan de kräva att få dricka i den gemensamma matsalen också.
Ökar inte risken för alkoholskador?
– Utredaren gör bedömningen att förslaget inte får konsekvenser för de alkoholpolitiska målen, säger Maria Larsson.
Kommunerna kommer att ha ansvaret för tillsynen av boendena.
Anna Carlstedt är ordförande i IOGT-NTO. Hon är kritisk till förslaget.
– Vi moraliserar inte, men man ska veta att drickandet ökar bland äldre, särskilt bland äldre kvinnor. Det är kopplat till lådvinerna, säger Carlstedt, som ser förslaget som ett symtom på samhällets förändrade alkoholsyn.
– Det känns sorgligt att alkoholen måste vara med överallt.