Bråken i Rosengård

Oro och bränder i Rosengård

Uppdaterad 2010-04-29 00:53. Publicerad 2010-04-28 23:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett 20-tal polispatruller samt räddningstjänst var på onsdagskvällen på plats i Rosengård i Malmö. Det rapporterades om oroligheter och flera bränder.

– Det är stökigt med flera folksamlingar på Ramels väg i höjd med en bensinstation, en plats där det varit stök tidigare. Det är små bränder här och var och en Minilivs-butik ska brinna, eventuellt är det fyrverkerier inblandade, sade Sofie Österheim, Skånepolisens informatör, vid 23-tiden.

Oroligheterna började vid 21-tiden. Polisen larmades då folk sett personer samlas och befarade bråk. I samband med det kom också larm om en bilbrand i området.

Flera nya bränder startade sent på kvällen i samband med oroligheterna i stadsdelen Rosengård i Malmö. Bland annat stacks en kiosk i närheten av Rosengårdsskolan i brand.

Räddningstjänsten har poliseskort i området för att kunna släcka bränderna.

– Det finns byggnader i närheten av kiosken, men insatschefen trodde att de skulle klara det, säger Torbjörn Krokström, inre befäl på Räddningstjänsten Syd.

Ett 20-tal polispatruller och två stationer från räddningstjänsten finns på plats för att bekämpa bränderna och lugna situationen med ett stort antal ungdomar som driver omkring i området.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Munkar satte eld på sig själva

En omkom kort därefter. Två tibetanska buddhistmunkar har antänt sig själva i Lhasa, uppger den amerikanska radiostationen Radio Free Asia.

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan