Svininfluensan

Oroliga gravida ringer ned mödravården

Publicerat 2009-09-01 19:41

Magnus / Hallgren "Jag är mest orolig för bebisen. Man får inte vaccinera barn innan de är sex månader gamla", säger Maria Lustin som beräknas föda om två veckor.

Mödravårdscentralerna är nedringda av oroliga gravida som räds svininfluensan. I Västra Götaland lovar man nu att vaccinera de gravida kvinnorna först. –Skräcken är att genomgå en förlossning samtidigt som man har inluensa, säger gravida Maria Lustin.

Löftet om att de gravida ska vaccineras först kommer från chefen för mödrahälsovården i Göteborg, Agneta Ellström. Redan under den första veckan som vaccinet finns tillgängligt ska alla gravida erbjudas vaccin, säger Ellström till Göteborgs-Posten.
På mödravårdscentralen i Traneberg utanför Stockholm har telefonerna gått varma sedan i juni.

– De gravida ringer kolossalt mycket och frågar saker. De är pålästa och ställer frågor vi inte kan svara på. Vi vet inte mycket mer än dem, säger chefen Ann Göransson till DN.

De blivande mammorna och papporna vill veta när i graviditeten det är högst risk att smittas, hur farligt viruset är för barnet och förstås – när de får vaccinera sig.
Men det kan inte mödravårdscentralen svara på, för inga direktiv har ännu givits från myndigheterna.

– Vi har inte fått några riktlinjer, men jag antar att det blir vaccinering här på kvällstid. Den vanliga verksamheten måste ju fortskrida den också, så det får väl bli på frivillig basis, säger Ann Göransson.

De råd hon har att ge till dem som oroar sig är att tvätta händerna med tvål och att använda handsprit. På dörrarna på mottagningen sitter anslag om att undvika att ta i hand.

– Annars är det enda man kan göra för att undvika smitta att låsa in sig i ett hermetiskt, tillslutet rum.

Maria Lustin är väldigt gravid. Om två veckor beräknas hon föda och kommer alltså inte hinna vaccinera sig.

– Jag är mest orolig för bebisen. Man får inte vaccinera barn innan de är sex månader gamla, säger hon och stryker sig över magen.

Hade hon haft chans att vaccinera sig före förlossningen hade hon gjort det. För barnets skull. Själv tror hon egentligen att det är bättre att låta kroppens immunförsvar klara sig självt.

– Det känns lite risky nu, men vad kan man göra?

En amerikansk undersökning visar att gravida har en cirka fyrfaldigt ökad risk för att behöva sjukhusvård till följd av svininfluensan, jämfört med ickegravida i samma ålder. Det finns dock inget som talar för att gravida löper större risk att smittas än andra, och det finns heller inget som säger att influensasjukdom ger fosterskador.

Risken för komplikationer är enligt studien högre ju längre in i graviditeten man är. Gravida som misstänks ha influensa bör ta kontakt med sjukvården omgående, skriver Smittskyddsinstitutet på sin webbsida. De bör också få Tamiflu ”på liberala indikationer”.

Rekommendationen från Socialstyrelsen gällande massvaccineringen är att riskgrupperna ska prioriteras. Däribland ingår förutom gravida kvinnor, personer med svåra kroniska sjukdomar. Initiativet i Västra Götaland kan komma att följas av andra landsting.

– Vi har det i övervägande, men har inte bestämt om vi ska börja med de gravida eller ta alla riskgrupperna sammantaget under oktober månad, säger Henrik Almkvist, chefsläkare vid Hälso- och sjukvårdsnämndens förvaltning på Stockholms läns landsting.

Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.