I dag sköts den sista vargen på årets licensjakt – samt ytterligare ett djur. Därmed kan en andra överskjutning sannolikt konstateras. Polisen har inlett en förundersökning om jaktbrott.
Inför dagens jakt hade totalt 27 av 27 djur skjutits. Av dessa var dock ett en överskjutning i Dalarna, varför en varg återstod att fälla.
Örebro hade bara dödat två av tre djur i den tilldelade kvoten, den sista vargen har under de senaste veckorna jagats i Hasselforsreviret i Närke, söder om Åtorp.
I dag sköt jägarna så den sista vargen – samt ytterligare en utanför kvoten.
– Den sista vargen som fick fällas har jagats vid flera tillfällen. I dag påsköts först en varg som påträffades död – sen en till. Den är förmodligen skadad och måste avlivas, säger Johanna Månsson Wikland vid länsstyrelsen i Örebro.
Jägarna som sköt de båda vargarna tillhörde samma jaktlag, varför kommunikationen inte borde ha varit något större problem. Trots det påsköts alltså en varg för mycket.
Torbjörn Carlson, informationschef vid polismyndigheten i Örebro län, bekräftar det inträffade och har nu inlett en förundersökning om jaktbrott.
– Vi har massor av frågor att ställa. Vilka ska eventuellt ställas till svars för det här?
Han menar att alla jaktledare har ett stort ansvar. Ännu större blir det om jakten är kvoterad och bara ett djur återstår.
– Man måste ha solklara rutiner på hur samband mellan skyttar ska fungera. Det får inte finnas minsta tvekan. Meddelande om eldupphör ska spridas blixtsnabb till övriga skyttar. Med dagens teknik är det här inte något problem.
Förhör hålls med jägare och andra som kan ha information att lämna. Teknisk personal har tagit tillvara på den bevisning som gått att säkra.
Illegal rovdjursjakt kan ge fängelse eller böter.