Mehdi Ghezali

Pakistan bekräftar fängslandet av svenskarna

Publicerad 2009-09-16 23:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

UD fick på onsdagseftermiddagen identiteten på de fyra svenskar som gripits misstänkta för terrorism i Pakistan. Advokat Peter Althin kritiserar samtidigt Carl Bildts uttalande om hur UD prioriterar ärendet.

Svenska UD fick på onsdagen information från pakistanska myndigheter om svenskarnas identitet, då hade det gått tre veckor sedan de greps, den 28 augusti, i området Dera Ghazi Khan.

Det handlar om tre vuxna samt ett barn, enligt UD:s presschef Anders Jörle. De hålls frihetsberövade någonstans i Islamabad. Misstankarna gäller terrorism, det är ännu oklart om anklagelserna är riktade mot alla tre. Personal vid Pakistans utrikesministerium har tidigare bekräftat för DN att de gripna är den förre Guantánamofången Mehdi Ghezali och paret Safia Benaouda och Munir Awad, samt deras tvååriga barn.

Safia Benaoudas mamma Helena Benaouda, ordförande i Sveriges muslimska råd som är en paraplyorganisation för Sveriges muslimer, säger i ett mejl till DN sent på onsdagskvällen att även hon fått bekräftelse från Pakistan om att dottern och barnbarnet har gripits i landet:

– Jag känner nu både oro och smärta för mitt barnbarn och för situationen i sig men även lättnad för att det pakistanska erkännandet innebär att det upprättas en viss kontakt med min dotter och genom henne med barnet, skriver Helena Benaouda.

Informationen från de paki­stans­ka myndigheterna är mycket begränsad. Trots att ambassadör Ulrika Sundbergs haft ett möte med Paki­stans inrikesminister Rehman Malik vet svenska UD fortfarande inte var svenskarna hålls fångna, hur de mår eller vem som tar hand om barnet.

– Jag utgår från att modern och barnet är tillsammans, säger Anders Jörle.

Inom de närmaste dagarna har UD getts möjlighet att träffa svenskarna. Det är ”konsulär praxis”, enligt Jörle. Tillfångatagna Safia Benaouda och hennes barn kommer att prioriteras i UD:s arbete.

– Det är ovanligt att barn sitter fängslade, vi är speciellt uppmärksamma på det, säger Jörle.

Utrikesminister Carl Bildt gjorde i tisdags tydligt att omfattande diplomatiska ansträngningar, som när Mehdi Ghezali hölls fången på Guantánamo, inte kommer att återupprepas. ”Den förra regeringen gjorde enorma insatser för att Ghezali skulle bli fri. Men jag ser väl inte riktigt det (scenariot) på horisonten för ögonblicket”, sa Carl Bildt.

– Vi uppfattar detta som ett vanligt konsulärt uppdrag, säger Barbro Elm vid UD:s presstjänst.

Advokat Peter Althin, Ghezalis svenska ombud, ska på torsdagen träffa Mehdi Ghezalis far. Han tolkar Bildts uttalande på tisdagen som att UD inte är särskilt intresserat av att bistå svenskarna.

– Om det är så är det ju häpnadsväckande. UD:s uppgift är att se till att svenskar får en rättssäker process.

Därför befarar han att även de andra svenskarna skulle ha nytta av svenska ombud som kan pressa UD att anstränga sig för just deras sak.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

Mer från förstasidan

Ny lag otillräcklig. 617 fall av sexuell grooming har polisanmälts, men bara fem fall har lett till en fällande dom. Det visar en kartläggning gjord av Brå.

Camilla, 13: Jag har lärt mig att aldrig lämna ut uppgifter om mig själv.

 
Foto:Ewen MacAskill/The Guardian/Reuters

Uppger isländska tidningen Fréttablaðið. Edward Snowden har lagt ut en trevare om politisk asyl på Island, via Wikileaks talesperson i landet.

FBI: Övervakningen stoppade attentat mot börsen i New York.

Edward Snowdens pappa: Släpp inte mer information. 3 1 tweets 2 rekommendationer 0 rekommendationer

MI5 spionerade på allierade. Senaste uppgifterna från Snowden. 11 6 tweets 5 rekommendationer 0 rekommendationer

premium Visslaren huvudvärk för Kina. Men kan vara en värdefull källa.

Det har Facebook lämnat ut. Redovisar uppgifter efter skandal. 9 0 tweets 9 rekommendationer 0 rekommendationer

14-procentigt i butik. Matlagningsvin klassat som alkoholhaltigt preparat ska vara saltat och pepprat på ett sådant sätt att det är odrickbart.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: