Vinter och kyla i all ära. Mycket av tågtrafikens problem kan härledas till bristande underhåll av järnvägssystemet.
Enligt beräkningar från Trafikverket så skulle en upprustning av befintlig infrastruktur kosta omkring 27 miljarder kronor, en summa som står utanför normal driftsbudget.
Regeringen har anslagit 3,6 miljarder kronor för 2012–2013. Summan kan inte ställas i direkt relation till de 27 miljarderna eftersom allting inte kommer att gå till den så kallade eftersläpande underhållsskulden, påpekar Trafikverket.
Ändå låter sig jämförelsen göras och Tommy Jonsson, ansvarig för frågan på Trafikverket, menar att beloppet – trots att det låter lågt – är precis lagom.
– Skulle vi få mer pengar skulle vi inte kunna använda dem. Det finns inte entreprenörer nog för det.
Bristen på personal är ett problem eftersom det i dag bromsar takten på upprustningarna. Men Trafikverket räknar med att de kommer att öka i antal – liksom myndigheten hoppas att anslagen från staten successivt ska växa.
– Vi har en långsiktig strategi där investeringstakten kan öka, där vi sakta växlar upp så att entreprenadbranschen hänger med.
Omkring tio år beräknar Trafikverket att det kommer att ta innan infrastrukturen åter är i fullgott skick.
– Om vi får pengarna och kan rusta enligt plan så kommer vi att få en ny, mer tillförlitlig järnväg, säger Tommy Jonsson.