Piercad elev portad från skola

Publicerad 2011-06-21 15:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En 13-årig flicka nekades plats på en friskola i Örebro eftersom hon hade piercat sig i näsan. Nu ska Skolinspektionen utreda om skolan brutit mot lagen.

Det var i våras som rektorn för den kristna Grenadjärskolan ringde upp familjen och berättade att man hade en ledig plats. Men när det var dags att skriva på pappren var det plötsligt annat ljud i skällan.

Rektorn förklarade att föräldrarna som hade sina barn på skolan kommit överens om att piercingsmycken inte var tillåtna.

– Vi önskar ett vårdat utseende på skolan, säger Yvonne Wirhall, rektor på Grenadjärskolan, till DN.se.

Hon nämner piercingar och tatueringar som exempel på motsatsen. Örhängen är däremot ett välkommet inslag i utsmyckningen.

– De hör till en mer normal smyckeskultur, säger Yvonne Wirhall.

13-åringen var välkommen till skolan under förutsättning att hon avlägsnade smycket från näsan. Flickans anhöriga reagerade på skolans ultimatum och anmälde den till Skolinspektionen.

Rektorn anser att en skola ska få ställa höga krav på vårdad klädsel.

– Det här med tankar på en vårdad klädsel är fullständigt normalt i andra länder, men ovanligt i Sverige, säger Yvonne Wirhall.

Har ni lagligt stöd för att neka en elev en skolplats på grund av vilka kläder eller smycken denne bär?

– Det är det som Skolinspektionen ska utreda. Vi kommer att följa deras beslut.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Munkar satte eld på sig själva

En omkom kort därefter. Två tibetanska buddhistmunkar har antänt sig själva i Lhasa, uppger den amerikanska radiostationen Radio Free Asia.

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan