Pilotgrupp ska stoppa korruption i vattenprojekt

Publicerat 2007-08-12 23:42

Det kan vara livsfarligt att prata om det. Men för varje år "försvinner" alltmer pengar i världens vattenprojekt. Nu startas en ny typ av pilotverksamhet i Kenya för att stoppa korruptionen.

Bild

Maina David.

Maina David. Foto: Evelina Attervall

Miljontals kronor pumpas varje år in i vattenprojekt runt om i världen. Men stora summor försvinner, pengar som hade kunnat komma till nytta. Det framkommer i en ny rapport som presenteras i dag från Siwi, Stockholm International Water Institute.

Och det är de allra fattigaste som drabbas hårdast.

- Folk går törstiga på grund av korruptionen, säger Håkan Tropp, projektledare på Siwi.

Han har svårt att uppskatta några exakta summor, men vattenkorruptionens belopp är omfattande.

- Det är en ljusskygg verksamhet. Men klart är att de senaste tjugofem åren har omfattningen snarare ökat än minskat.

På många håll kan det vara direkt livsfarligt att försöka göra något åt problemet.

- På Filippinerna har det hänt att vattenmedarbetare har mördats för att de uppmärksammat korruptionen, säger Håkan Tropp.

Vattensektorn är särskilt hårt utsatt av korruption, eftersom det ofta är ett och samma bolag som har monopol på distributionen inom en region. Dessutom tillhör det bolaget ofta staten.

Men korruptionen finns på alla nivåer, menar Håkan Tropp. Allt från den politiska nivån ner till den vanliga vattenkonsumenten. Han menar dock att korruption på vissa platser dessvärre är ett nödvändigt ont.

- För många människor är det ett rationellt beteende. En statligt anställd kanske inte får ut sin lön under långa perioder och då blir det här en typ av inkomst. Eller så kan det vara så att en familj inte får koppla in sig på vattennätverket om de inte betalar en muta till installatören eller till vattenbolaget, säger han.

- Därför är det viktigt att poängtera att man inte alltid kan moralisera i de här frågorna.

På måndagen inviger statsminister Fredrik Reinfeldt Världsvattenveckan i Stockholm och korruptionen är ett av många ämnen som kommer att diskuteras under veckan.

Maina David från Kenya är på plats för att berätta om ett pilotprojekt för att sätta stopp för den omfattande korruptionen i landet.

I projektet samarbetar svenska Siwi tätt med FN:s utvecklingsprogram, UNDP, där Maina David är platsansvarig för det nya anti-korruptionsprojektet.

Han säger att satsningen verkligen är välkommen.

- I en undersökning svarade över sextio procent av alla tillfrågade att de själva varit med om korruption i samband med vattenupphandlingar.

Anti-korruptionsprojektet i Kenya kommer i första hand rikta in sig på landsbygden, även om Maina David menar att korruptionen sannolikt omfattar ännu större belopp inne i storstäder som Nairobi med slumområden.

- Det vi ska göra nu är att arbeta nerifrån och upp, vi ska involvera människorna det berör redan från början, säger han.

Ett av de viktigaste praktiska vapnen i kampen är en "klagomur", ett ställe där de som har varit utsatta för korruption eller blivit uppmanade att betala mutor ska vända sig.

- Korruption måste verkligen lyftas upp till ytan. Det är helt avgörande för Kenyas framtid, säger Maina David.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.