Wikileaks

Piratpartiet sköter Wikileak-servrar

Uppdaterad 2010-08-17 20:42. Publicerad 2010-08-17 19:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Piratpartiet kommer att sköta driften och säkerheten av Wikileaks nya servrar. Partiet donerar serverplats och bandbredd till Wikileaks utan kostnad. Partiets tekniker kommer också att se till att servrarna hålls i gång.

Piratpartiets vice ordförande Anna Troberg erbjöd i en debattartikel för några veckor sedan Wikileaks servrar och bandbredd. Förslaget diskuterades vidare under veckan. Under Wikileaks grundare Julian Assanges besök i Sverige i helgen undertecknades avtalet.

Enligt Piratpartiet har svenska myndigheter utsatts för tryck för att agera mot Wikileaks. Genom att ta över servrarna vill partiet förhindra att de beslagtas.

– Ett vanligt webbhotell har hög tröskel för att gå in och beslagta servrar, men det har hänt. Att ta ett politiskt partis servrar har ett högre politiskt pris. Vi ser det som att vi ger Wikileaks ett extra skydd, säger Anna Troberg till TT.

Wikileaks har sedan tidigare servrar i Sverige, men har blivit beskyllda för att inte kunna garantera sina uppgiftslämnare det skydd de påstår eftersom organisationen saknar utgivningsbevis. Wikileaks har dock ansökt om svenskt utgivningsbevis.

Julian Assange är tacksam för det svenska stödet.

– Här finns det en förståelse och intresse för integritetsfrågor, säger han till Rapport.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AFP

”Kärleksvagnar” för singlar i tunnelbanan

Tunnelbanan vill ha fler resenärer. Nu försöker man locka nya kunder med ”kärleksvagnar” där singlar som söker kärleken får chans att speeddejta. Läs mer. 186 20 tweets 166 rekommendationer

Foto: Alastair Grant / AFP

Soldat mördades – ”möjligt terrordåd”

Brittisk soldat mördad i London. Två misstänkta gärningsmän, viftandes med köttyxor, bad förbipasserande att fotografera dem. 46 0 tweets 46 rekommendationer

Foto: AFP

Den gamle och havet

The Sundance Kid är tillbaka i Cannes med sin kanske märkligaste roll någonsin. I J M Chandors ”All is lost” spelar Robert Redford en skeppsbruten ensamseglare som för en desperat kamp mot de övermäktiga elementen. Läs mer. 1 0 tweets 1 rekommendationer