Polisen frustrerad över påtvingad passivitet
Publicerat 2008-09-21 19:16
"De misshandlade folk mitt framför ögonen på oss."
Anders Hansson
Malmö.Polisledningen är mycket nöjd med sin avvaktande strategi under Malmödemonstrationerna. Men bland de 1.000 poliser som gjorde jobbet kokar missnöjet och frustrationen över att man inte fick ingripa mot uppenbara brott.
Relaterade artiklar
Klockan 22.00 i fredags kväll nådde Reclaim the streets demonstration fram till polisens avspärrning vid Hotell Hilton i Malmö. Plötsligt började svartklädda maskerade demonstranter kasta flaskor och gatstenar mot poliserna. Det massiva polisuppbådet stod bara kvar bakom sina bilar och gjorde ingenting.
Då började demonstranterna i stället slänga sina medhavda gatstenar mot banken SEB. Sex stora fönster krossades. Polisen gjorde ingenting.
En man som träffades av glassplitter blev arg och kastade tillbaka en sten mot demonstranterna. En grupp av dessa rusade fram och började misshandla mannen. Poliserna, som stod tjugo meter därifrån, gjorde ingenting.
- Att inte få ingripa mot kriminella handlingar som sker framför ögonen på en, det strider mot varenda fiber i ens kropp, säger en frustrerad polis till Dagens Nyheter.
- Det var ju inte bara det att demonstranterna klottrade och krossade skyltfönster. De misshandlade människor mitt framför ögonen på oss och så får vi order att inte ingripa, säger polismannen som vill vara anonym.
Strax före midnatt fick polisen order att skingra demonstranterna och röja upp på Föreningsgatan.
- När det var gjort och poliserna tog av sig hjälmarna och torkade svetten ur pannan var många nästan gråtfärdiga av frustration, säger polismannen. "Det här var för jävligt", sa de flesta av dem.
Inför det stora arrangemanget European Social Forum, ESF, hade polisens ledning beslutat sig för att hålla en mycket låg profil och inte göra något som på minsta vis kunde uppfattas som en provokation.
- Det har jag den största förståelse för, säger polismannen. Men det finns ju en skala av insatser vi kunde gjort. Men nu fick vi inte göra någonting.
Han berättar att Malmöpolisen hade en grupp på 80 civila spanare som är specialutbildade på att förebygga våld vid heta fotbollsmatcher.
- De är bra på att lokalisera bråkmakare. I fredags kunde de ha spanat in vilka som var på väg till demonstrationen med gatstenar och brandbomber. De kunde ha visiterat dem enligt polislagen och tagit ifrån dem vapnen, rapporterat och lagfört dem. I stället fick den gruppen order om att förflytta sig till andra sidan av stan, så långt bort från demonstranterna som möjligt. Trots allt bråk under natten så stod arresterna tomma i polishuset.
- Senare på natten mötte vi en del av demonstranterna som var på krogen och firade "segern". De var enormt sporrade av "framgången" och ropade "Nästa gång, då jävlar".
- Jag tror många poliser kommer att bära med sig denna frustration även i sitt vanliga jobb framöver, säger polismannen.
Jarl Holmström var en av polisens ansvariga kommenderingschefer under ESF.
- Om någon enskild polis känner sig frustrerad så beror det nog på att denna varit inblandad i en situation som man just där och då tycker borde hanterats annorlunda. Men sett ur ett helhetsperspektiv har vår avvaktande strategi varit mycket framgångsrik.
Demonstranterna upplevde sig som segrare?
- Från polisen har vi ingen prestige i om någon anser sig vara segrare. Reclaim the street var en allmän sammankomst och det är en seger för polisen att den kunde genomföras. Så då fanns det väl två segrare.
Grep ni några under natten?
- Vi grep en kille för våldsamt upplopp. En annan fick vi släppa för han var bara 14 år. Dagen efter grep vi en man för glaskrossningen mot SEB. Han identifierades redan då men man ansåg det inte strategiskt rätt att gripa honom då. Vi har identifierat fler som kommer att gripas.
Under lördagens demonstration kastade demonstranterna åter flaskor mot polisen utan att ni ingrep?
- Det var ett gott exempel på hur viktigt det är att strategiskt hålla huvudet kallt och inte låta sig provoceras till oplanerade insatser som kan få allvarliga konsekvenser.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.














