Polisen öronmärker 40 miljoner kronor i en ny treårig satsning mot människohandel.
Människohandel, prostitution och koppleri har ökat och brotten har blivit mer komplicerade under de senaste tio åren. Men polisen hänger inte riktigt med. Tio av de 40 miljonerna satsas på att utbilda blivande poliser och erbjuda vidareutbildning för dem som redan är inne i yrket.
– Det handlar om att poliser behöver vidga sina vyer och lära sig att ställa rätt frågor. Man behöver också jobba med attityder; det anses inte lika macho att jobba med människohandel som med narkotikabrott eller värderån, säger kriminalkommissarie Kajsa Wahlberg vid Rikspolisstyrelsen till TT.
Hon tar som exempel att polisen griper en ung estnisk kvinna som snattar mat.
– Då ser man det bara som ett snatteribrott och frågar henne inte varför hon varken har något pass eller några pengar, som hallickarna regelmässigt tar ifrån sina prostituerade, säger Wahlberg.
Operativa insatser får nu ett extra tillskott på 30 miljoner.
– Människohandel är ovanligt svårspanad och kräver utdragna insatser. Dessutom är det väldigt dyrt med långvarig telefonavlyssning och fortlöpande översättning, säger Wahlberg.
Det är svårt att bedöma exakt hur många kvinnor som utsätts för människohandel, men det rör sig om hundratals bara i Sverige, enligt Wahlberg. För de kriminella nätverken handlar det om inkomster i miljonklassen.