Den polisinfiltratör som på torsdagen flögs till Sverige sitter nu häktad. Misstanken gäller brott i samband med att mannen ska ha agerat lockbete åt Gotlandspolisen i en narkotikafälla för snart sex år sedan. Förhör väntas hållas i helgen.
– Min klient förnekar alla anklagelser, säger advokat Johan Eriksson, som förordnats som offentlig försvarare åt mannen.
Häktningsbeslutet fattades av Gotlands tingsrätt redan i tisdags. Då befann sig mannen fortfarande i det EU-land där han hållits gömd för svenska polisens räkning.
Men som DN avslöjade i går lyckades polisen i torsdags övertala mannen att komma hem frivilligt. Han omhändertogs direkt efter att hans plan landat på Arlanda och kördes därefter till hemlig ort.
Advokat Johan Eriksson, som tidigare företrätt mannen i andra mål, är kritisk mot att han inte fick närvara vid tisdagens häktningsförhandling.
– Jag tycker det är märkligt att åklagaren inte kontaktade mig trots att det är känt att jag är hans försvarare, säger Eriksson till DN.
Brottsrubriceringen har tillsvidare hemligstämplats av domstolen men enligt vad DN erfar gäller åklagarens förstahandsyrkande grovt narkotikabrott vid ett tillfälle.
Häktningsbeslutet väntas omprövas vid en förhandling redan på måndag. Innan dess kommer förhör att hållas.