Politiker gick bet i moraltest

Publicerad 2009-09-30 07:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Champagne, mat och en chans till gratis exotiska lyxresor? Ja tack, svarade ett antal riksdagsledamöter när Aftonbladet riggade en bjudfest med ett påhittat rese- och eventföretag för att testa svenska politikers moral.

Sju ledamöter dök upp utanför Moderna Museet i Stockholm sedan tidningen skickat ut inbjudan till samtliga svenska riksdagsledamöter. I utskicket stod att det handlade om lansering av en ny branschorganisation och såväl underhållning som femrättersmiddag utlovades.

De som kom lät sig fotograferas framför det påhittade företagets logga och fick bland annat fylla i ett formulär om vart de ville åka om de vann en utlottning av resor.

Skatteutskottets ordförande Lennart Hedquist (M) — som fyllde i att han ville åka till Maldiverna — säger, sedan bluffen avslöjats, att han inte tänkt tacka ja till någon resa.

- Hade jag vunnit hade jag absolut inte åkt på någon resa, säger han till Aftonbladet.

Partikollegan Rolf Gunnarsson - som kryssade i flera alternativ, Maldiverna, Dubai och Aruba - säger att han i sin tidigare yrkeskarriär lät sig bjudas betydligt mer:

- Jag har varit resejournalist och så djävla mutad som jag var då kommer jag inte i närheten av som riksdagsledamot.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.