Präst får sparken efter otrohet

Publicerad 2010-04-14 13:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En präst i Skåne blir av med rätten att utöva prästyrket efter en otrohetsaffär. Efter relationen skickade prästen sms som kvinnan uppfattade som hotfulla.

Enligt domkapitlets beslut har prästen brutit mot de löften han gav vid prästvigningen och avsevärt skadat det anseende som en präst bör ha. Därför förklaras han obehörig av utöva kyrkans vigningstjänst.

Den drygt 50-årige prästen har erkänt att han 2007 inledde en sexuell relation med en kvinna som han fått kontakt med på nätet, trots att han är gift sedan många år. När relationen avslutades efter ungefär ett år har han fortsatt att kontakta kvinnan via sms, men uppger att han inte förstod att hon inte vill ha någon kontakt. Han förstår inte heller hur hon kunnat uppfatta honom som hotfull.

Kvinnan förklarar att hon till en början var förälskad i prästen, men att hon efteråt skäms för relationen. Prästen beskriver henne som ”en ängel” som kom in i hans liv.

I annat sammanhang har prästen anmälts för sexuellt utnyttjande och hade efter det en prövotid. En anmälan mot honom om brott mot tystnadsplikten lämnas däremot utan åtgärd av domkapitlet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 199 28 tweets 171 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.