Prinsessan Madeleine tycks ha dragit medierna vid näsan rejält, när hon anlände till USA på lördagseftermiddagen. Av allt att döma försvann hon snabbt från flygplatsen, undan väntande fotografer och reportrar.
Men om Madeleine trodde att hon skulle få vara i fred för journalisterna genom att fara till New York misstog hon sig. Utsända och lokala tidningsmedarbetare gör allt för att få de första bilderna på och kommentarerna från Madeleine, genom punktmarkering på de platser där hon kan tänkas dyka upp.
– New York är väl det sämsta stället utanför Skandinavien att åka till, sade en av fotograferna till TT.
Hovets vädjan om ”lugn och ro i denna svåra situation” och att prinsessan Madeleine skulle lämnas i fred för ”mediernas extrema bevakning” efter sin brutna förlovning tycks klinga ohörd.
Flera mediebolag – inklusive TT – hade skickat medarbetare till Newarks flygplats i New Jersey, sydväst om New York, där prinsessans plan landade strax före klockan 14 lokal tid.
Expressen och norska Dagbladet respektive Aftonbladet och Verdens Gang samarbetade, och hade bokat in tre team vardera för att inte missa prinsessan på flygplatsen.
Vissa löste rentav dyra biljetter – med returrätt – för att komma in till själva terminalen, men fick återvända med oförrättat ärende. Fotografer från såväl Associated Press som kändisbildbyrån Splash och franska agenturen Sipa fanns också på plats.
När de svensk-norska teamen konstaterat att de missat Madeleine återvände de till Manhattan — där andra kolleger redan väntade, strategiskt utplacerade.
– Du kan ju tänka dig hur det kommer att se ut utanför Childhood Foundation på måndag, sade en luttrad fotograf.
Flera av de passagerare som anlände med planet från Stockholm bar på kvällstidningar med braskande förstasidesrubriker, som ”Madeleine vägrar låta sig knäckas”. Många hade nåtts av rykten att prinsessan fanns med ombord, även om de inte sett henne.
Familjen Madsen från Sundsvall säger till TT att de satt alldeles bakom henne i affärsklass, och att hon kom ombord sist av alla.
Prinsessan Madeleine anlände till ett soligt och välkomnande New York; på lördagen syntes bara lätta fjädermoln på himlen över världsstaden, som är något av en andra hemstad för henne.
Madeleine har vistats i New York flera perioder under sitt vuxna liv. Hon har ett nätverk av vänner som fångar upp henne, och som lär göra vad de kan för att skydda prinsessan mot nyfikna medier.
Den närmaste tiden ska hon arbeta på USA-kontoret för Childhood Foundation, den stiftelse som drottning Silvia grundat och som arbetar med utsatta barn och ungdomar.
Hon ska dessutom närvara vid den ”Sverige-vecka” som Svenska handelskammaren arrangerar i Seattle i början av maj.