Kronprinsessan Victoria och prins Daniel

Prinstiteln ger inget inflytande

Publicerad 2009-02-24 23:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Att kronprinsessan Victorias blivande make ska tituleras prins Daniel är rimligt – inte minst ur jämställdhetssynpunkt. Det menar statsvetaren och grundlagsexperten Olof Ruin.

Regeringen ska godkänna att de två gifter sig. Det står inskrivet i den svenska grundlagen:

”Prins och prinsessa av det kungliga huset må ej gifta sig, med mindre regeringen på hemställan av Konungen därtill lämnat samtycke”, heter det i successionsordningen. Och i annat fall blir det efterräkningar:

”Sker det ändock, have han eller hon förverkat arvsrätt till riket för sig, barn och efterkommande”, varnar grundlagen.

Det kommer med största sannolikhet att gälla länge än. Visserligen ska grundlagen snart reformeras, men den utredning som nyligen lade fram en rad förslag hade order att inte röra monarkin.

Olof Ruin anser att regeringens godkännande av giftermålet inte enbart ska ses som en formalitet:

– Det är rimligt att regeringen har inflytande över vilka som ska fylla de representativa uppgifter som statschefen har i dag.

Frågan vad Daniel Westling ska kallas har tidigare diskuterats fram och tillbaka.

– Ur jämställdhetssynpunkt är det inte orimligt att han kallas för prins, lika väl som kvinnor som gifter sig kungligt kallar sig prinsessor, säger Ruin.

Andra experter DN talat med anser det tvärtom otidsenligt, eftersom prinstiteln innebär att Daniel Westling kommer att tilltalas “Ers kungliga höghet”.

Att Daniel Westling får titeln kung när Victoria blir drottning menar Olof Ruin däremot är helt osannolikt.

– Där finns naturligtvis en inkonsekvens i mitt jämställdhetstänkande, säger han, och kan inte låta bli att göra en personlig kommentar:

– Jag har aldrig varit monarkist, men kronprinsessan sköter sitt uppdrag väldigt väl. Då är det också angeläget att hon får en partner som hon tycker om. Det underlättar hennes arbete.

Det är kungen själv som bestämmer om någon ska få kallas prins. Eftersom människor i Sverige inte längre adlas är det däremot högst osannolikt att Daniel Westling blir adlad och får titeln greve eller friherre. Hertigtiteln som Daniel Westling tilldelats är inte adlig.

Att Daniel Westling nu blir prins och får titeln hertig av Västergötland innebär inte någon maktställning för honom.

Den svenska statschefen har efter partiöverenskommelsen i Torekov 1971 endast ceremoniell makt. Tidigare hade kungen en roll att spela vid regeringsbildningar. När Victoria blir drottning får hon lika lite makt som kung Carl Gustaf. Den prinsgemål hon är gift med får om möjligt ännu mindre att säga till om.

Statsvetaren Olof Ruin tycker inte att ordet makt bör användas i sammanhanget:

– Man bör snarare använda ordet inflytande, eftersom kungen inte har någon politisk makt i dag. Daniel Westlings roll innebär en stor prestige och ett anseende, men inte mer.

Sveriges blivande prinsgemål förklarade vid presskonferensen att han inte kommer att vara operativ vd för sitt företag ”men ha kvar en passiv ägarroll”.

Olof Ruin betonar att det inte finns reglerat vilken verksamhet som statschefens gemål kan ägna sig åt:

– Det är helt en fråga om det goda omdömet. Jag vill inte spekulera, eftersom Daniel Vestling nu uppenbarligen har förklarat att han inte tänker fortsätta som vd. Att äga ett företag som man inte har direkt ansvar för kan inte uteslutas.
 

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 199 28 tweets 171 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.