Prostatacancer hos ofruktsamma män

Publicerad 2010-03-22 06:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ofruktsamma män löper större risk att drabbas av allvarlig prostatacancer än fertila, enligt en studie av 22.000 män som utretts för barnlöshet, skriver Göteborgs-Posten.

För infertila män som drabbas av prostatacancer är risken två och en halv gång så stor att få en aggressiv prostatacancer som för fertila män, enligt studien.

De amerikanska forskarna föreslår nu att infertila män får genomgå screening för att en eventuell prostatacancer ska upptäckas tidigt, skriver GP.

Hela studien presenteras på måndagen i Cancerfondens tidskrift, Cancer.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.