Thomas Quick kommer snart att begära resning för mordet på den israeliske turisten Yenon Levi som hittades ihjälslagen i Rörshyttan år 1988.
Advokat Thomas Olsson arbetar samtidigt med fallet med den norska flickan Therese Johannessen, som försvann år 1988, och det holländska paret Marinus och Janny Stegehuis, knivmördade i Appojaure år 1984.
- Det finns en mängd nya omständigheter i fallet Levi, säger Thomas Olsson till DN.
Han berättar att en punkt i resningsansökan blir analysen av ett par glasögon som hittades intill den döda kroppen. Analysen pekar mot att glasögonen tillhörde en annan person som först var misstänkt för mordet.
Thomas Quick började år 1993, när han vårdades på Säters sjukhus, att berätta om alla de mord han hade utfört. År 1995 kom han för första gången in på "shalom-händelsen", som han kallade mordet på Yenon Levi. Två år senare dömde Hedemora tingsrätt Quick för mordet. Domstolen tog intryck av att han kunde redogöra för flera detaljer, bland annat peka ut brottsplatsen och även redogöra för Yenon Levis skador och klädsel.
Thomas Quick sade också att han hade en medhjälpare vid mordet. Denne nekade bestämt och åtalades aldrig. Han blev inte heller kallad som vittne. Domstolen konstaterade att Thomas Quick lämnade en mängd felaktiga detaljer under förhören. Han påstod till exempel att Levi hade slagits ihjäl med en kofot, en sten, en domkraft, innan han till sist fastnade för det verkliga mordvapnet, en träpåk. Tingsrätten trodde på Quicks förklaring att det var obehagligt att minnas alla detaljer.
Jan Olsson, pensionerad kriminaltekniker och tidigare chef för Rikskriminalens gärningsmannaprofilgrupp, var med i utredningen om mordet på Levi. Redan år 2002 skrev han på DN Debatt om sina tvivel på att Quick är en seriemördare.
- Jag kommer ihåg när Quick vallades på platsen. Det hela var väldigt intensivt. Han berättade att han stack in handen under skjortan på Levi och kände på håret på bröstet. Det där gjorde verkligen ett starkt intryck. Sedan när jag kontrollerade saken visade det sig att Levi inte hade hår på bröstet.
Enligt Jan Olsson har utredare och domstol valt att bortse från alla felaktiga uppgifter Quick lämnat men fäst stor vikt vid när han ibland
haft rätt.