Raketstök ökar – polisen maktlös
Publicerat 2007-12-28 18:10
Brinnande bilar, raketbeskjutna radhus och jagade tidningsbud - okynnessprängandet av fyrverkerier har exploderat inför nyåret. Hundratals brott har redan anmälts till polisstationer runtom i landet.
Dela med andra:
Relaterade artiklar
Bild

Leif Olsson. Foto: Benkt Eurenius
- Det måste till någon ny lagstiftning som stoppar det här kriget, säger Södertäljepolisen Peter Fägerholt.
Klockan var fem i onsdags morse. Tidningsbudet Leif Olsson hade nyss påbörjat sin runda i Hovsjö i Södertälje.
- Då skrek några i ett gäng: "Nu kommer tidningsbudet. Vi skjuter ihjäl honom."
En raket smällde till strax bakom honom. Förövarna försvann.
- Det känns jävligt illa, säger Leif Olsson.
Men det är inte bara tidningsbud som lever farligt just nu. Skjutandet före nyår har förvandlats till ett samhällsproblem, menar Peter Fägerholt, stationsbefäl i Södertälje.
- Allmänheten ringer och är alldeles ifrån sig. Det här väcker hela bostadsområden.
Smällarna är borta - men buset består. Enligt Martin Holm, biträdande stationsbefäl hos polisen i Västerort har fyrverkeriproblemen bara blivit värre sedan försäljningen av smällare förbjöds 2001.
- Nu är det raketer som gäller och de smäller mycket högre. När jag själv är hemma tycker jag att det låter hela tiden.
Enligt poliser som DN talat med är det framförallt yngre tonåringar som ställer till med problemen - trots att man enligt lagen måste vara 18 år för att få köpa fyrverkerier.
- Det måste ställas större krav på handlarna. I dag får ju nästan varenda butik sälja raketer, säger Peter Fägerholt, stationsbefäl i Södertälje.
På fredagen fick han fyra anmälningar om beskjutna fönster i bostadshus.
- I ett hus blev ett fönster sönderskjutet. Det är ju livsfarligt om huset skulle ta eld.
Så sent som på torsdagen var det oklart om Rinkeby t-banestation kunde hållas öppen eftersom ungdomsgäng skjutit raketer på passagerare och personal. Och problemen finns i hela landet. Bara fram till mitten av december hade Skånepolisen fått in 170 larm om störande fyrverkerier, på Gotland har minst fem bilar brunnit upp eller skadats av brand och i Göteborg har fyra skolor och ett dagis utsatts för raketeld.
Flera kommuner, som Göteborg och Alingsås, håller nu på att förbjuda fyrverkeriskjutande när det inte är nyårsafton. I Lycksele är ett sådant förbud redan genomklubbat.
Men faktum är att man alltid behöver polisens tillstånd för att skjuta av en raket inom tätbebyggt områden - ett förbud som ingen bryr sig om. Thomas Fuxborg, Göteborgspolisens presstalesman, efterlyser att föräldrarna tar mer ansvar.
- När vi kommer till platsen finns det bara röklukt kvar. Jag tycker att det är märkligt att ungarna får vara ute på natten och smälla.
Taina Rosén Vilidu, polis i Södertälje, säger att fyrverkeriskjutandet nu håller på under mycket längre tid.
- Förut var det koncentrerat runt nyår, men nu håller ungdomarna på i flera månader sammanlagt. Samtidigt har stöket blivit betydligt värre. Ungdomarna är mer hänsynslösa och skjuter till och med raketer mot folk.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...











