Rånare skottskadad av polisskott

Uppdaterad 2010-03-07 23:00. Publicerad 2010-03-07 21:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En man i 35-årsåldern sköts i vänster hand av polisen när två personer skulle gripas efter ett rån i Lycksele på söndagskvällen. Polisen öppnade eld för att männen uppträdde hotfullt, enligt polisen.

Polispatrullen sköt först ett varningsskott, sedan så kallad verkanseld som ledde till att den ene rånaren träffades i handen.

Han fördes först till akuten vid Lycksele lasarett och sedan vidare till avdelningen för handkirurgi vid universitetssjukhuset i Umeå.

De två männen rånade en livsmedelsbutik i Lycksele vid stängningsdags på söndagskvällen. Männen var beväpnade med tillhyggen och tvingade till sig varor. De sprang sedan från affären.
Polisen fick larm om rånet via SOS Alarm och fick hjälp att hitta rånarna med hjälp av ett vittne.

Förhör med den ene rånaren inleddes på söndagskvällen, liksom brottsplatsundersökningar, skriver polisen i Västerbotten på sin hemsida.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 9 3 tweets 6 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 10 0 tweets 10 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 205 28 tweets 177 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.