Rättsexpert: Framkallande av fara för annan

Publicerad 2011-08-03 10:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den som tvingar av ett barn från exempelvis ett tåg kan göra sig skyldig till brott. Det menar Gösta Westerlund, lektor i straffrätt vid Göteborgs universitet.

– Jag hade nog velat anmäla konduktören för framkallande av fara för annan, säger han till TT.

Det handlar då om ett så kallat oaktsamhetsbrott. Andra exempel på oaktsamhetsbrott kan handla om en jägare som av oaktsamhet avlossar ett skott, men utan att träffa någon, eller en läkare som feldoserar en medicin utan att orsaka skada.

Hade däremot flickan skadat sig eller dött efter att ha tvingats av tåget hade brottsrubriceringen kunnat bli en annan.

– Om det inträffar något kan det bli tal om vållande till kroppsskada eller vållande till annans död, säger Gösta Westerlund.

Den elvaåriga flickan talar mycket lite svenska, enligt polisen. När hon blev avtvingad från tåget ska hennes syster, som hade biljetten, ha befunnit sig på toaletten

– Det är värre om hon inte kan svenska. Man slänger av henne trots att hon inte kan göra sig förstådd. Men det är omdömeslöst under alla omständigheter.

Har ett barn samma ansvar som en vuxen när det gäller att ha en giltig biljett på sig?

– Nej, självklart inte. Man kan inte begära lika mycket av ett barn, säger Gösta Westerlund.

Han menar att det inte har någon betydelse om det skulle stå i regelverket att en resenär måste gå av tåget om biljett saknas.

– Även om du har ett regelverk finns det något som heter omdöme. Man kan inte säga "jag följde bara reglementet".

– Som förälder hade jag velat anmäla det här, men vi får se vad åklagaren kommer fram till, säger Gösta Westerlund.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crewe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crewe vann

Elitloppet. Commander Crew vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 10 0 tweets 10 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 206 28 tweets 178 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.