Rysk-tyska gasledningen

Regeringen säger ja till gasledningen

Publicerad 2009-11-05 10:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen säger ja till den omstridda gasledningen genom Östersjön, bekräftar miljöminister Andreas Carlgren på en pressträff. Beslutet kritiseras av såväl en samlad opposition som Folkpartiet.

Regeringens beslut att säga ja till Nord Streams planerade gasledning följer enligt Andreas Carlgren internationell rätt.

- Det är viktigt att framhålla att gasledningen dras på internationellt vatten i den svenska ekonomiska zonen i Östersjön. Gasledningen är entydigt tillåten enligt internationell rätt, säger han.

Enligt miljöministern har Sveriges synpunkter på ledningens miljöeffekter tillgodosetts efter 23 månaders behandling hos myndigheter och i kontakter med Nord Stream.

- Myndigheterna har haft full insyn, och ingen seriös svensk regering skulle så tydligt bryta mot internationell rätt genom att säga nej till gasledningen, säger han.

Beslutet kritiseras av oppositionen som i ett gemensamt uttalande säger nej till "den rysk-tyska fossilgasledningen".

"Ett godkännande av gasledningen binder fast Europa i ett beroende av rysk gas och innebär allvarliga miljörisker i ett mycket känsligt havsmiljöområde. Varje ny fastlåsning i miljardinvesteringar i naturgas försenar europeiska investeringar i förnybar energi. Det ger också Ryssland ökade möjligheter att använda energi som påtryckningsmedel i EU", skriver S-ledaren Mona Sahlin, V-ledaren Lars Ohly och MP:s språkrör Peter Eriksson.

De tre pekar på att gasledningen har både miljömässiga och säkerhetspolitiska dimensioner och de varnar för att beslutet öppnar för naturgasanvändning i Sverige.

Även folkpartisten Carl B Hamilton tycker att regeringens ja till gasledningen är "djupt olyckligt" och menar att det går på tvärs med Sveriges långsiktiga intressen i energi- och säkerhetspolitiken.

"Med ledningen i Östersjön blir Putins Ryssland för sin energiexport inte beroende av rörledningar genom Polen, Baltikum och Vitryssland och kan då lättare sätta tumskruvar på dessa forna lydstater. Sådan rysk maktutövning på andra sidan Östersjön är självklart inte bara allmänt obehaglig, utan bör ses som ett indirekt hot även mot vårt land", skriver Hamilton i ett nyhetsbrev.

Miljöministern påpekar att alla stater har rätt lägga ut rörledningar i internationellt vatten och att kuststater inte får monopolisera sina områden, men att ett särskilt ansvar ska tas till miljön. Han "bockade" av en rad miljöargument mot ledningen som förts fram av svenska myndigheter och miljöorganisationer. Det gäller bland annat kemiska vapen, minor, störningar på fiske, övergödning och vattengrumling.

När det gäller konsekvenserna för fisket i Östersjön, har bolaget och Sveriges Fiskares Riksförbund gjort en överenskommelse som ska minska risken för skador på fisket. Ledningen läggs inte ut under lektiden för torskbeståndet i Bornholmsdjupet, något som Fiskeriverket ska följa.

Några problem i form av ökad övergödning eller grumling av vattnet blir det inte heller, och eventuellt läckande metangas från rörledningen innebär inte någon explosionsrisk, anser regeringen.

För att rörledningen ska kunna påbörjas krävs beslut i Ryssland, Finland, Danmark och Tyskland. Den finska regeringen väntas också ta beslut under torsdagen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: AP Problemet är, enligt vetenskapsmännen, hur euro-samarbetet är uppbyggt.

”Risk för total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna.

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna. 3 0 tweets 3 rekommendationer