Regeringen skriver om terrorstrategi

Uppdaterad 2012-02-14 16:30. Publicerad 2012-02-14 05:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Justitieminister Beatrice Ask ser flera nyheter i Sveriges nya strategi mot terrorism. Att Säpo får tillgång till signalspaning från FRA verkar klart, men mer i samma väg kan komma.

Efter en överenskommelse med Socialdemokraterna är ett lagförslag från regeringen ute på remiss om att ge Säpo och Rikskriminalpolisen tillgång till signalspaning. I en andra del har Säpo, Försvarets radioanstalt (FRA) och militära underrättelse- och säkerhetstjänsten (Must) antytt behov av fler åtgärder för utökat informationsutbyte, vilket nu granskas av regeringen.

– Man analyserar om det föranleder några ändringar i regler eller annat, säger Ask (M).

Ytterligare åtgärder skulle kräva ändrade regler om sekretess och personuppgifter. Ask säger att hon har en oklar bild av vad som efterfrågas i den andra delen, men på frågan om den första delen blir av och den andra delen kanske blir av, svarar hon:

– Ja, ungefär så.

I den nya strategin redogör regeringen för "utgångspunkterna och målsättningen för svensk bekämpning av terrorism", skriver Svenska Dagbladet.

Ask betonar också att om fler förändringar krävs måste kanske också säkerhets- och integritetsskyddsnämndens mandat förstärkas.

– Det skulle kräva väldigt noggranna analyser när det gäller integritetsaspekten, därför att det finns skäl för att det finns begränsningar i informationsutbytet också.

Ask ser flera nyheter i den nya strategin: tydligare i fråga om mål och metoder, mer vikt på arbetet mot radikalisering och på krav gentemot myndigheterna att återrapportera.

Vidare läggs större tyngd på vikten av internationellt samarbete, vilket i sin tur speglar att terrorhoten mot Sverige anses ha ökat sedan den förra strategin formulerades för fyra år sedan.

– Vi har haft händelser i Sverige och i vår närhet och har dessutom avvärjt en del bekymmer, säger Ask.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crewe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 11 0 tweets 11 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 209 28 tweets 181 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.