Regeringen slåss för surströmmingen

Publicerad 2010-06-22 16:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen har satt i gång ”Aktion rädda surströmmingen”. Misslyckas den kan det vara stopp för surströmming nästa år.

Den jästa fisken var ett av samtalsämnena när jordbruksminister Eskil Erlandsson (C) på tisdagen träffade EU:s kommissionär John Dalli, bland annat ansvarig för livsmedelssäkerhet.

Liksom all fet Östersjöfisk innehåller surströmmingen för höga halter av dioxin och PCB och därför har Sverige fått ett undantag som löper ut årsskiftet 2011.

– Vi håller på att ta fram fakta, bakgrundsdata och handlingsalternativ för att få undantaget förlängt. Jag förutsätter att den nya faktan ska vara betryggande för kommissionen.

Vad Sverige framför allt kommer att trycka på är att surströmmingsätande är en tradition och ett svenskt kulturarv. Dessutom handlar det för de flesta inte om särskilt stora mängder som man stoppar i sig.

Någon surströmming fick dock inte Dalli smaka på under Sverigebesöket.

– Hans medarbetare rekommenderade honom att inte göra det, säger Eskil Erlandsson.

Läs mer: Snuset får inget kommissionärsstöd

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Scanpix Vasaloppet 2011.

Motionstrenden ger nytt rekord

Just nu laddar tiotusentals skidåkare för Vasaloppsveckan och det ser ut att bli nytt deltagarrekord i år igen. Inleds på fredagen.

Våren här lagom till sportlovet. Korta vintern är redan slut.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.