Regeringen föreslår att nya kärnkraftsreaktorer ska kunna byggas i Sverige, uppger Rapport.
Beslutet fattades på torsdagen och propositionen presenteras nästa vecka. Förslaget innebär att de nuvarande tio reaktorerna ska kunna ersättas med nya — och att ett tak om högst tio reaktorer sätts.
Samtidigt är frågan kontroversiell inom Centerpartiet. När beslutet ska klubbas i riksdagen i mitten av juni, räcker det att fyra riksdagsledamöter sviker regeringens linje för att förslaget ska falla.
Två centerpartister och den moderate avhopparen Göran Thingwall har redan sagt att de tänker rösta nej.
Centerpartisten Sven Bergström har ännu inte bestämt sig.
Att bygga ny kärnkraft är en känslig fråga inom Centerpartiet. Men även om Sven Bergström säger sig känna av ett tryck från partiledningen att gå i linje med förslaget så upplever han inte någon press från partikamraterna.
– Jag har suttit i riksdagen i 14 år och folk vet att de inte kommer någon vart med mig genom att försöka med några ”pisksnärtsmetoder”.
Propositionen innefattar alltså två delar. Den första delen tar bort det tidigare förbudet mot att bygga nya kärnkraftsreaktorer. Och det är detta som Sven Bergström ställer sig mycket tveksam till.
– Det jag är orolig för är att om man tar bort det här förbudet och vi hamnar i en situation där det blir aktuellt att bygga nya kärnkraftverk – vad har vi då för garantier att det inte blir finansierat genom statliga medel? Vad man nu säger är att det inte ska gå några statliga pengar till att bygga kärnkraft men sådana garantier är ju aldrig kassaskåpssäkra. Det finns inga evighetslånga garantier på ett riksdagsbeslut, säger Sven Bergström.
– Om det skulle bli så att nya kärnkraftsverk byggs så handlar det om så pass mycket pengar att statliga investeringar oundvikligen skulle behövas. Något annat är orealistiskt att tänka sig för det blir aldrig ekonomiskt försvarbart och hållbart för enskilda bolag att själva stå för en sådan satsning, säger han och hänvisar till den brittiske energiprofessor Stephen Thomas som menar att kärnkraftverk blir för dyrt utan statliga medel.
Han tar också upp att Alliansen gick till val på att förbudet mot att uppföra nya reaktorer inte skulle upphävas under mandatperioden.
– Om man nu inte tycker att förbudet ska stå fast då kan man väl få låta väljarna ta ställning till den frågan i höstens val.
Den andra delen i propositionen innebär bland annat att skadeståndskraven på bolagen som driver kärnkraftverken höjs. Skadeståndsnivån höjs från 3 miljarder till 12 miljarder kronor vid kärnkraftsolyckor.
– Den biten tycker jag är principiellt rätt även om jag önskar att förslaget skulle vara betydligt skarpare, säger Sven Bergström som skulle vilja se ett totalansvar för bolagen vid en kärnkraftskatastrof.
Sven Bergström vill i dag inte avslöja om han lutar åt att rösta ja eller nej till denna del av förslaget. Men han ger kanske ändå en liten fingervisning:
– Jag känner stark lojalitet med mina väljare i min valkrets Gävleborg, under alla år har de röstat och trott starkt på mig och där är opinionen helt klart emot – där vill man inte se några som helst ventiler som öppnar upp för ny kärnkraft.