Regnet, det bara öser ner

Publicerat 2009-06-12 13:02

Regnet, det bara öser ner. . . Så nynnar säkert en och annan i södra och västra Sverige som en vecka före midsommar genomgår rena blötläggningen under ett nederbördsområde som envist bitit sig fast åtminstone ett dygn till.

Inte nog med regn. Det blåser friska vindar som sliter i kläder och paraplyer. Under några morgontimmar på fredagen sänktes farten på Öresundsbron där det blåste 21 meter per sekund.

Nederbördsområdet rörde sig under natten och morgonen söderifrån över östra Danmark och nästan dränkte Själland med regn. Natten till fredagen föll nära hundra millimeter regn i Köpenhamnsstadsdelen Vanlöse och lade vägar och gator under vatten.

Hallands Väderö fick under natten 54 millimeter regn. Det är mer än det brukar falla under hela juni.

På den svenska sidan har SMHI utfärdat så kallad klass 1-varning för hela Västkusten, från Halland till Bohuslän. I Halland kan det under det närmaste dygnet falla upp till 50 millimeter regn, i resten av Västsverige upp till 35 millimeter. De hårda vindarna väntas avta under fredagseftermiddagen och natten till lördagen.

Lantbrukarna — med undantag för bland andra jordgubbsodlarna — välkomnar regnen efter en ganska torr vår. Den kyliga inledningen på sommaren är dock ett bekymmer.

- Vi skulle önska ett par—tre grader varmare väder, säger Helen Rosengren, LRF:s distriktschef i Skåne.

Även under lördagen väntas regn och skurar på många håll i landet och rikligare nederbörd i södra Norrland. Sedan kommer en stabiliseringsperiod innan ett nytt regnväder drar in över landet dagen före midsommarafton.

Men, för att använda den slitna klyschan "inget ont utan att det för något gott med sig":

SMHI meddelar att ingen brandriskvarning är utfärdad.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterar alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 7

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 42

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 24

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 150

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 16

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 26

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken. 1

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 27

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11