Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) tycker i grunden att det är positivt att Sverige öppnat upp för arbetskraftsinvandring och de bärplockare som kommit från utlandet.
– Fördelen med det är att vi får bättre regelsystem, att vi med kollektivavtal kan med inhemska utövare eller med bemanningsföretag i andra länder säkerställa en juste och avtalsenlig lön, säger Reinfeldt.
Han är däremot kritisk till uppgifterna om att plockarna lockats hit utan att veta vilka förutsättningar gäller.
– Det är viktigt att informationen är korrekt och att vi jobbar gentemot de bemanningsföretag som uppenbart verkar ha attraherat arbetskraft på felaktiga premisser.
Behöver reglerna skärpas?
– Det finns ju regler som när de följs kommer att få det att fungera väl. Här verkar ju diskussionen mer handla om man följer regler som finns eller gett felaktig föreställning om vad arbetet innehåller. Och den informationen måste vara tydlig och följas upp gentemot de bemanningsföretag som har ansvaret.