Rekordmånga branddöda i vinter

Uppdaterad 2010-02-14 14:10. Publicerad 2010-02-14 14:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Rekordmånga människor har dött i bränder under början av 2010, enligt Brandskyddsföreningen. Bara under helgen omkom fem personer.

Förra året avled totalt 120 personer i bränder, den högsta siffran på sex år, och nu talar mycket för att 2010 kan bli ett ännu svartare år i statistiken. Under årets första månad dog 26 personer i 25 bränder och bara under den gångna helgen omkom fem människor.

Enligt Brandskyddsföreningen var antalet dödsoffer i januari det högsta någonsin.

– Året har inte börjat bra. Fem personer på en helg är ovanligt mycket, vi är bekymrade över vad som har hänt. Är det slumpen eller beror det på något annat? säger Göran Schnell, vd på Brandskyddsföreningen, till TT.

Den extremkalla vintern kan vara en del bakom den dystra ökningen.

- Folk har fler uppvärmningsanordningar och eldar hårdare i kaminerna när det är så här kallt. Men kylan förklarar inte fjolårets höga siffror, säger Schnell.

Det finns ännu ingen exakt statistik på hur många som har omkommit i bränder hittills i år men enligt uppskattningar från Brandskyddsföreningen rör det sig om omkring 35 personer.

Under fjolåret var 13 av de döda barn under 18 år. Det var ovanligt många men förklaras med de två bränderna i Rinkeby och Staffanstorp där totalt tio barn avled.

I stället är det främst äldre som dör när det börjar brinna i deras hem.

Därför efterlyser Göran Schnell ett samlat grepp från samhället.

– Vi kan inte låta äldre bo kvar i sina bostäder om de inte får all hjälp som behövs. I dag är brandskyddet ett delat ansvar mellan fastighetsägaren och den boende. Jag tycker att det är patetiskt att tänka sig att gamla människor ska ta ansvar för brandskyddet i sin bostad, säger han.

– Hemtjänsten och socialtjänstens del i det här borde bli större och deras ansvar bör regleras i lag, precis som när det gäller hygien och mat för de gamla.

I samband med uppmärksammade bränder brukar brandvarnaren lyftas fram som en livräddare.

– Men man kan inte slå sig till ro för att man har en brandvarnare i hallen. Satsa på en brandvarnare i varje rum, en spisvakt, en brandfilt och ha en brandsläckare lätt tillgänglig, då har man ett bra skydd, säger Göran Schnell.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 26 0 tweets 26 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 213 28 tweets 185 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.