Rekryterare kollar dig på Google

Uppdaterad 2010-05-04 22:32. Publicerad 2010-05-04 15:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En fjärdedel av alla rekryterare gör en sökning på internet via till exempel Google när de ska anställa någon. Men att som privatperson ha inflytande över vilka resultat som dyker upp på första sidan kan vara svårt.

Att synas i de stora sökmotorerna på internet - Google, Yahoo, och Eniro är en viktig framgångsfaktor för företag. Att ”köpa sökord” för att få sina annonser i topp eller att ”sökmotoroptimera”, jobba för att ens positiva träffar ska hamna överst, är vanligt nuförtiden.

– Det här har blivit viktigare både på företags- och personnivå. Men som privatperson är det mycket svårare att påverka, berättar Patrik Skogsfors, client manager på Relevant Traffic.

Enligt en undersökning från Stockholms Handelskammare gör 25 procent av alla företag en sökning på personnamn via en sökmotor när de funderar på att anställa en person. Det är en tydlig ökning, 2007 låg siffran på 8 procent. En tiondel av företagen gör dessutom sökningar på sociala medier som Facebook och Twitter.

– Lika självklart som att man såg till att finnas med i gula sidorna förr så måste ett företag vara synligt i sökmotorerna idag. När det gäller privatpersoner blir det än så länge viktigt först om man skulle framställas dåligt på en sida som rankar högt vid en sökning på personens namn.

Att ta bort ett resultat på internet är sällan möjligt. Alla har rätt att lägga ut vad de vill. Istället kan man försöka få det som talar positivt för en själv att hamna överst. Det är det som kallas ”sökmotoroptimering”.

– Det är oturligt om man delar namn med en galning eller om någon skriver skit om en. Då gäller det att synas själv istället. Sociala medier kommer alltid högt upp. Har du ingen Facebook, skaffa en. Registrera en hemsida och starta en blogg, säger Patrik Skogsfors.

På Google rekommenderar man att googla ordet ”webmaster central”.

– Här finns information om vad vi prioriterar, vad som gör att man dyker upp i en sökning på Google. Så kan man försöka anpassa sig efter det, berättar Jeanette Duvebrant byråansvarig på Google Sverige.

Läs mer: På Google är han rasist

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 26 0 tweets 26 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 213 28 tweets 185 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.