RFSU kritiska till motion om äktenskapet

Publicerad 2009-01-21 15:37

Åsa Regnèr

Bertil Ericson/Scanpix Åsa Regnèr

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

RFSU välkomnar de tre borgerliga partiernas motion om en könsneutral äktenskapslag, men ser samtidigt ett stort problem med den. Det eftersom förslaget ger religiösa samfund rätt att vägra viga homosexuella.

- Vi tycker det är bra att man öppnar för äktenskap som ska omfatta alla. Individ och samhälle har väntat länge nog, säger Åsa Regnér, generalsekreterare i RFSU, till DN.se, apropå den motion som moderaterna, centern och folkpartiet lämnade till riksdagen i dag.

Men enligt RFSU är förslaget till en könsneutral äktenskapslag samtidigt mycket diskriminerande, eftersom religiösa samfund får rätt att vägra viga samkönade par. Organisationen menar att vigseln är en form av myndighetsutövning son definierar den enskildes civilrättsliga ställning i samhället. Förslaget skulle alltså innebära en laglig rätt för myndighetsutövare att diskriminera, enligt Åsa Regnér.

- Samfunden ges rätt att viga, men också möjligheten att inte viga homosexuella. De utför alltså en myndighetsutövning, men har samtidigt rätt att behandla människor olika, säger Åsa Regnér, till DN.se.

RFSU föreslår i stället att kyrkor och andra religiösa samfund fråntas vigselrätten helt och hållet och ersätts av en civilrättslig registrering. Det skulle innebära att bara myndigheter som till exempel Skatteverket får sköta det rättsliga i samband med vigslar.

Den som efter vigseln vill ordna en ceremoni i en kyrka eller på annan plats kan självklart göra det, precis som tidigare. Så fungerar det i många länder där religion har en betydligt starkare ställning än i Sverige, säger Åsa Regnér.

RFSU säger att den motion som kristdemokraterna lämnade in i dag påminner om en civilrättslig registrering, men vänder sig starkt emot kristdemokraternas intentioner att stryka ordet "äktenskap" ur lagstiftningen. Organisationen menar att syftet med detta är att beröva ordet dess juridiska betydelse så att bara en religiös innebörd kvarstår. Därmed gör man gällande att det är förbehållet heterosexuella par.

Rätten att ingå äktenskap är en mänsklig rättighet och inte enbart en angelägenhet för religiösa samfund, säger Åsa Regnér.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.