Rikslarm har utfärdats sedan två barn försvann under ett övervakat umgänge på Junibacken i Stockholm på lördagen. Den 38-årige mannen försvann vid 12-tiden och sedan dess har varken han eller barnen synts till.
– Jag vill bara ha tillbaka mina barn just nu, säger barnens mamma när DN.se pratar med henne på lördagskvällen.
De två barnen, en femårig pojke och en sjuårig flicka, var ute på ett övervakat umgänge när händelsen inträffade. Det var det tredje övervakade umgänget som mannen, som är en väletablerad företagare, hade med barnen sedan i juni.
Mamman, som bor på en skyddad adress och sedan i slutet av juni har ensam vårdnaden om barnen, säger att hon fruktat att detta skulle hända.
– Jag har hela tiden försökt att få myndigheterna att förstå att han kunde ta barnen och att det inte räckte med en person som övervakare, säger hon. Men det var ingen som lyssnade.
Enligt Stockholmspolisen var flickan klädd i röd tunika av märket Hello Kitty och en svart duffeljacka, svarta stövlar, rött hårband och en grå mössa. Pojken hade jeans samt en mörkblå täckjacka, gymnastikskor och blå/orange mössa.
Mannen, som är svensk och irakisk medborgare, är anhållen i sin frånvaro misstänkt för egenmäktighet med barn. Enligt kvinnans advokat Ia Sweger, dömdes mannen i februari år till villkorlig dom och dagsböter för att vid tre tillfällen ha hotat mamman och hennes nya pojkvän.
– Efter den domen gjordes en riskbedömning av mannen och bedömaren ansåg att det fanns risk att mannen skulle ge sig av med barnen. Mamman tog då beslutet att lämna bostad och ett bra jobb i Stockholm för att bosätta sig på en skyddad adress, säger Ia Sweger.
Den 38-årige mannen har skapat en blogg där han påstår att barnens mamma har fört bort barnen. Där står bland annat att Anna sedan förra året planerat att föra bort barnen.
– Mannen lade upp bloggen i samband med att vi stämde honom för ensam vårdnad den 3 maj. Där påstår han saker som gör att folk ska få sympati för honom. Här påstår han bland annat att det pågår en förundersökning mot Anna och att jag skulle vara delaktig i kidnappningen av barnen! Inget av detta är ju sant, säger Ia Sweger.
– Det är väldigt konstigt att man startar en blogg för att rädda sina barn då man själv har kidnappat dem, säger advokat Sweger.
Enligt advokaten har mannen nyligen sålt sin villa och hon anser att risken är stor att han nu kommer att föra barnen ut ur landet.
DN.se har sökt mannens advokat Susanne Urwitz men utan att få kontakt med henne.