Kriserna inom Röda Korset

Röda korset i blåsväder

Uppdaterat 2010-02-08 13:42. Publicerat 2009-10-18 17:40

Foto: Åke Ericson Rödakors-kretsens sygrupp i Stallarholmen träffas på tisdagsförmiddagarna i en källarlokal för att sy, sticka och laga för att få ihop till behövande.

I Rödakorskretsarna i Stallarholmen och Mariefred ägnar sig gräs­rötterna i flera timmar i veckan åt att sy, sticka, laga och samla för att få ihop pengar till behövande. Samtidigt är polis och åklagare nu färdiga med förundersökningen om grovt bedrägeri och mutbrott gällande en tidigare hög chef. Han misstänks ha tagit minst fem miljoner kronor från Röda korset, vilket motsvarar tio års ideell verksamhet i Mariefred. Nu sjunker allmänhetens förtroende för Röda korset.

På tisdagsförmiddagar samlas 15–20 äldre kvinnor i en källarlokal i Stallarholmen. Många av dem kommer med några babyhättor, en babyfilt eller kofta som de stickat och sytt hemma den gångna veckan. Ingegärd Schynäs syr om gamla t-tröjor till blöjbyxor och stickar babykoftor av restgarner. Margot Sihlberg broderar en tavla med färgnyanser som en akvarellmålning. Tavlan ska bli vinst i jullotteriet. Babykläderna med filtar och tygblöjor skickas ut i världen, till nyblivna mammor som behöver katastrofhjälp.

Här tas varje knapp och helt tygstycke till vara. Smörgåsar och grädde till kaffet har rödakorsarna med sig hemifrån – det är viktigt för dem att kretsens pengar går just till nödlidande och behövande.

Det är trångt men hjärtligt i lokalen, samtalet fortgår som en muntert sprakande brasa och rör sig från prinsessbröllop till hur loppmarknadsförsäljningen utan­för Ica gick. Och så har de talat om det oerhörda, att en hög chef på Röda korset misstänks ha bedragit Röda korset på miljoner. En chef med redan hög lön och stort förtroende.

– När jag fick höra om det kändes det som om luften gick ur mig. Vad ska vi jobba och kämpa så mycket för? minns Inger Larsson, som är ansvarig för sygruppen i Stallarholmen. Hon har ägnat många oavlönade timmar åt Röda korset de senaste 25 åren.

Rödakorskretsen här samarbetar med grannkretsen, den i Mariefred. De driver tillsammans ett kafé på vårdcentralen, och Stallarholmskretsen lämnar kläder och babypaket till Röda korsets andrahandsaffär och mötesplats Kupan i Mariefred. En del av kläderna fraktas vidare till centrallagret i Halmstad och sedan ut i världen.

Både Kupan och kaféet drivs med hjälp av idealister, människor som arbetar oavlönat med att hålla affären och kaféet öppet fem dagar i veckan. Kupan i Mariefred drar in unge­fär en halv miljon per år, som oavkortat går till Röda korsets hjälpverksamhet. På tio år blir det fem miljoner – motsvarande det belopp som den tidigare kommunikationschefen Johan af Donner minst misstänks ha bedragit Röda korset på, enligt chefsåklagaren Alf Johansson som leder brottsutredningen mot honom. Han misstänks dessutom ha bedragit Cancerfonden, där han tidigare arbetade, på minst 1,6 miljoner kronor. Två företagare är misstänkta för medhjälp.

När man går in på Kupan ser man omedelbart en artikel om skandalen som är uppnålad på anslagstavlan. ”Vid en fällande dom räknar vi med att få tillbaka pengarna”, lugnar generalsekreteraren. De vi träffar inne på Kupan suckar och ruskar på huvudet åt det som hänt.

Ragni Lindström är en av eldsjälarna som ägnat många långa och arbetsdagar åt Kupan de senaste tolv åren. Hon har träffat flera upprörda medlemmar.

– En av kvinnorna sade ”nu stickar jag inte en maska till”. Hon har stickat jättesöta små babysockor och koftor i femton år. Jag försökte lugna: ”Tänk på att det är en enskild person som har gjort det här. Och att det är bra att man kommit på det så att det inte kan fortsätta”, berättar hon.

Ragni Lindström tycker fortfarande att det är konstigt att internrevisionen inte kom på något, det misstänks ju ha pågått i fem år. Hur kunde det ske?

Ordföranden i Röda korset, den tidigare folkpartiledaren och vice statsministern Bengt Westerberg, har åtskilliga gånger fått rekapitulera det som hänt och försöka förklara: Hur kunde Johan af Donner bryta mot de interna reglerna? Och varför lade inte Röda korset alla kort på bordet omedelbart?

Bengt Westerberg har ett rum med glasväggar på Röda korsets kontor på Södermalm i Stockholm. Strax efter årsskiftet fick han för första gången höra talas om att några anställda slagit larm om misstänkta oseriösa affärer mellan af Donner och två av Röda korsets konsulter. Ordförandens första reaktion var att den utredning som startats förhoppningsvis skulle visa att det inte fanns något problem.

– Avdelningen hade alltid levt upp till målen och levererat. Men med vad jag nu vet kan man kanske jämföra honom med en sol-och-vårare, de är framgångsrika och charmiga på många sätt, men i själva verket luras de.

Röda korsetsrevisionsfirma började gå igenom kommunikationsavdelningens affärer och i synnerhet ett antal fakturor där af Donner köpt strategisk rådgivning av två konsulter. De kallade till sig kommunikationschefen för att höra vad organisationen fått för pengarna. De fick inte några tillfredsställande svar vid det första mötet och ka­llade till ett nytt som skulle hållas strax före Kristi himmelsfärdshelgen i år. Men mötet dem emellan blev aldrig av.

Kommunikationschefen ringde och påstod att han hade blivit allvarligt sjuk och måste läggas in på sjukhus för att snabbt påbörja behandling. Han skulle ligga inne hela Kristi himmelsfärdshelgen.

Dagen före Kristi himmelsfärdsdag kom ett anonymt mejl som sades vara skrivet av flera medarbetare på kansliet. De skrev att Johan af Donner inte alls var sjuk och hävdade att det begåtts oegentligheter som varit känd av ett tjugotal personer på Röda korset eftersom kommunikationschefen i flera år gått runt och bett anställda kontera märkliga fakturor.

– Jag pratade med Christer Zettergren, vår generalsekreterare, och bad honom ringa hem till Johan på Kristihimmelfärdsdagen och höra hur han mådde. Han var visserligen inte hemma när han ringde men inte heller på sjukhus. Han var ute och tvättade bilen och någon sjukhusvistelse var i själva verket aldrig planerad. Då blev Christer topp tunnor rasande och kallade in honom, minns Bengt Westerberg.

Johan af Donner sade att han extraknäckt för konsultföretagen. Det var ett brott mot de interna reglerna och han sade omedelbart upp sig. Revisorerna kunde inte klarlägga vad som hänt men oklarheterna kvarstod. Johan af Donner hade enligt bengt Westerberg också lämnat en rad förvirrade uppgifter i samband med sin uppsägning. Detta fick Röda korset att göra en polisanmälan.

När Bengt Westerberg och Christer Zettergren kommenterade brottsanmälan offentligt sade de att det då inte fanns någon grund för att hävda att det förekommit förskringring eller falska fakturor.

Samma dag greps Johan af Donner och polisen gjorde husrannsakan i hans bostad och på Röda korset. Den tidigare höge chefen häktades misstänkt för grov trolöshet mot huvudman och grovt bedrägeri, men släpptes efter en tid. Två konsulter som arbetat åt Röda korset är också misstänkta för brott.

De misstänks också för bokföringsbrott och bestickning och Johan af Donner för mutbrott. Kronofogdemyndigheten har belagt omkring 6,6 miljoner med kvarstad av Johan af Donners tillgångar (vins­ten av hans försäljning av en stor bostadsrätt på Ös­termalm och ett sommarhus) för att han ska kunna betala skadestånd till Röda korset och Cancerfonden vid en fällande dom.

– Vår strategi har varit att hela tiden berätta allt vi har vetat, men att undvika spekulationer, t ex om bedrägerier, innan vi hade på fötterna. Vi har spelat ut de kort vi har haft på hand men vi hade inte alla kort på hand från början, förklarar Bengt Westerberg.

Den tidigare kommunikationschefen misstänks alltså för att ha tagit en miljon per år i genomsnitt under de fem åren på Röda Korset genom luftfakturor, från budgeten för insamlingsverksamhet och kommunikation som är cirka 65 miljoner kronor om året.

– Det är extremt svårt att upptäcka sådana här saker, det hade krävt att man från början hade misstrott kommunikationschefen när han sade att han fich goda råd av konsulterna, och sådana misstankar fanns inte, säger Bengt Westerberg.

Men enligt Bengt Westerberg bröt Johan af Donner många gånger mot de interna reglerna under de fem åren när han fick med­arbetare att bestyrka de fakturor han egentligen själv skulle ha bestyrkt. När medarbetarna väl bestyrkt kunde kommunikationschefen själv attestera dem. Hade af Donner istället själv bestyrkt fakturorna så hade han behövt generalsekreterarens attest.

– Det är inte obegripligt att med­arbetare litar så mycket på sin chef att de vågar bestyrka när han säger att han mottagit leveranser, men det är fel enligt gällande regler, säger Bengt Westerberg.

Det där anonyma mejlet som Bengt Westerberg fick i maj var inte den första varningen som Röda korsets ledning fått om Johan af Donner. Redan 1997 fick dåvarande ordföranden prinsessan Christina fru Magnuson och generalsekreteraren Peter Örn ett anonymt brev om att Johan af Donner bland annat uppgivit falska akademiska meriter. Ett samtal till Stockholms universitet hade kunnat visa att han inte hade någon fil kand, men efter att Peter Örn talat med af Donner lades varningen åt sidan.

Nu sitter tre advokater fördjupade i den förundersökning som polis och åklagare är färdiga med. Försvarsadvokaterna har begärt förlängd tid, därför är åtalet uppskjutet till den 13 november.

– Misstanken är att ingenting har levererats till Röda korset. Brottsmisstanken gäller minst 6,6 miljoner kronor, säger chefsåklagare Alf Johansson som leder förundersökningen.

Han berättar också att Johan af Donner gjort vissa medgivanden. DN har sökt Johan af Donner och hans advokat, men af Donner har inte ringt tillbaka.

Alf Johansson tror att ideella organisationer kan vara mer sårbara för oegentligheter än andra.

– De som arbetar där kanske tror alla om gott och utgår från att alla är lika idealistiska som de själva, medan sådana som jag tror alla om ont, förklarar han skämtsamt.

Förtroendet för Röda korset har sjunkit efter avslöjandet, i dag är mindre än hälften så många mycket positivt inställda till hjälporganisationen som i mars, innan misstankarna mot kommunikationschefen avslöjats. Och just förtroende är något som hjälporganisationer lever av.

Men borta är det inte. På gatorna i Mariefred har rödakorsarna tillsammans med kyrkan, Afghani­stankommittén och några andra organisationer samlat in pengar till världens barn. Ragni Lindström har tillsammans med andra idealister tillbringat flera dagar med att samla in, tömma bössor och räkna pengar. Hon tror att insamlingen kan nå 200.000 kronor i Mariefred i år också. Förra året blev det 208.000 kronor.

Läs mer: Kriserna inom Röda Korset: Detta har hänt

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 65

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 24

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 34

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 52

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.