S sluter leden på krismötet

Uppdaterad 2010-11-14 16:36. Publicerad 2010-11-14 12:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialdemokraternas krismöte avslutades strax innan 16.30 på lördagen. Ingen av de destriktsordförande som har lämnat mötet har velat lämna någon kommentar. Mona Sahlin kommer att hålla en presskonferens inom kort.

Ett tjugotal journalister hade slutit upp vid Socialdemokraternas högkvarter för att ta del av vad som skulle avhandlas på dagens blixtinkallade möte. Men det som hittills varit en eftervalsdebatt som mest kan karateriseras som oeniga gräl inför partiets väljare är behandlas numera med tystnad. Leden sluts, och de flesta av mötesdeltagarna, s-ledningen tillsammans med samtliga 26 distriktsordförande, svarar "inga kommentarer".

Eller som Gotlandsdistriktets ordförande Åke Svensson, säger på väg in till mötet, på frågan om han kan säga något om vad som ska ske under dagen:

–Nej, jag tror inte jag kan säga något.

Att det är fråga om ett krismöte belyses inte bara av att det saknas dagordning, utan också på grund av den öppna oenighet som landets största parti, Socialdemokraterna, visat upp där allt från förslag om extrakongress till krav på partiledarens avgång har kastats fram.

– Det har varit fråga om en närmast unik pajkastning och mer är att vänta, säger statsvetarprofessorn och partimedlemmen Ulf Bjereld till TT.

När DN.se ringde runt till ett antal av de distriktsordförande, som nu sitter på mötet, så var det få som ville säga något. Frågan som ställdes gällde vad de väntade sig av mötet och vad de tänkte säga från partidistriktet när de träffar S-ledningen.

Raimo Pärssinen, distriktsordförande för S i Gävleborg och som likt några andra framträdande partimedlemmar och riksdagsledamöter krävt Mona Sahlins avgång, gör intervjun särskilt kortfattad och säger med bister ton:

– Läget är allvarligt. Mycket allvarligt.

– Något mer säger jag inte.

Distriktsordförande för det starka S-fästet i Blekinge, Mats Johansson är inne på samma linje:

– Jag har tänkt på mycket som ska sägas, men det ska jag upp på mötet och inte i DN.

– Tror att partiet mår bra av att hålla diskussionen inom partiet. Det har varit för många citat och pratminus som de nationella medierna kan gotta sig åt.

Anna Johansson, distriktsordförande i Göteborg:

– Vi är i ett läge där vi behöver lugn och ro. Vi behöver lägga fram en gemensam plan inför framtiden. Annars har jag inga kommentarer.

Mikael Damberg, distriktsordförande i Stockholm låter hälsa via pressekreteraren Jenny Engdahl att han kan prata med medier som bevakar mötet på plats, men att han då endast tänker säga att ”det här är en intern fråga och han inte har några kommentarer”.

En av få som ändå yttrar sig är distriktsordförande i Bohuslän, Kenneth G Forslund, som menar att det är en styrka att också kunna träffas i det här läget, och huvudfokus bör nu ligga på att man tar sig vidare i den process som har satt i gång.

– Sedan är det viktigt att den processen inte bara handlar om personer utan också om politik. Politiken har hamnat i skymundan av personfrågorna, vilket inte är så konstigt efter en sådan här vecka.

Vad säger du om en extrakongress?

– Februari/mars eller juni är ju snabba ryck bägge delar, egentligen. Det här partiet är trots allt en ganska stor organisation, den ryms inte i en telefonkiosk. Det är ganska långa ledtider i det här partiet, och det är rimligt, Kenneth G Forslund

Har du förtroende för partiledaren Mona Sahlin?

– Vi har en process just nu i mitt partidistrikt och jag kommer inte att ägna mig åt något personligt tyckande. Vi får se vad den samlade bedömningen blir om partiets ledarskap.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 33 6 tweets 27 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan