Vintervädret

Så här kallt är det där du bor

Publicerad 2010-01-06 09:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Rekordkyla i Västerbotten och i lapplandsfjällen med nästan –39 grader, men nollgradigt i södra Skåne. Sådan skillnad är det på temperaturerna i Sverige just nu.

SMHI:s vädersajt visar att du har störst chans att vara med om att fira köldrekord om du befinner dig i fjällvärlden i Västerbotten. I södra Skåne däremot är det en mer "lagom" svensk vintertemperatur just nu – omkring noll grader.

Kallast under natten till onsdagen var det på Hemavans flygplats med –38,8 grader. Närliggande Gielas i Vilhelminafjällen hade –38,7 grader. Vilhelmina och Pajala hade runt 34 minusgrader. I Björkudden och Tarfala i Kebnekaisefjällen blev det dock inte kallare än runt 14 minus i går kväll.

I södra Norrland var det kallast i Storlien-Visjöva, –34,1 grader, och Börtnan, –33,4, under natten till onsdagen. Hedeviken och Sveg hade runt 32, 33 minusgrader.

I går kväll var det dock inte mer än –6,3 i Eggegrund och minus 11 grader i Kuggören.

Även i Svealand var det isande kallt under natten. I Grundforsen sjönk temperaturen till minus 36,4 och i det kända köldhålet Idre-Storbo blev det –35,7 grader. Särna hade minus 35 grader och Gustavsfors minus 32,8.

Landsort och Almagrundet hade dock riktigt behagliga vintertemperaturer på tisdagskvällen, med minus 2,3 och minus 2,8 grader.

Götaland kunde bjuda på ordentlig kyla i Östergötland. I Simonstorp var det –19,7 under natten till onsdagen, och i Kolmården-Ströms minus 18,7.

I södra Skåne sniffade kvicksilvret sig upp mot plusgraderna på flera ställen under tisdagskvällen. I Skillinge på Österlen var det noll grader, i Lund 0,1 och i Malmö och Falsterbo var det en halv grad varmt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 33 6 tweets 27 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan